5 kroků, jak vybrat perfektní dárek

29. 9. 2014

1. Vyhodnoťte správně příležitost

Jak vybírat dárekTo, jakým dárkem dotyčného obdarujete, záleží z velké části na tématu dané příležitosti a také na věku oslavence. Jiný dárek dáte 13leté puberťačce a jiný čerstvému třicátníkovi.To dá rozum. A jiný dárek přinesete na oslavu narození dítěte, než jaký byste donesli svému dědovi na oslavu šedesátin. Už jen toto základní rozdělení by vám mělo pomoci zúžit výběr na podstatně menší množství možností. Ženám obecně udělají největší radost dárky od srdce či vlastní výroba, případně šperky a květiny, mužům zase praktické dárky či jízda na motokárách nebo ve formuli. Pokud jdete na událost, u které si nejste jistí, zda máte vůbec něco nosit, pamatujte na to, že malou drobností rozhodně nic nezkazíte. Je to lepší, než přijít jako jediný s prázdnýma rukama. Stačí přinést třeba láhev dobrého pití nebo svíčku.

2. Zjistěte, co dotyčný potřebuje nebo chce

Tento krok je pravděpodobně nejtěžší, ale dost možná taky nejdůležitější. Stalo se vám někdy, že jste dostali něco, co vás vůbec nepotěšilo nebo dokonce urazilo? A pamatujete, jak jste se při tom cítili? Určitě nechcete, aby se takto cítil váš blízký. Dejte si proto práci s tím, abyste zjistili, co dotyčný potřebuje nebo co by si přál. Zkuste se zamyslet nad tím, co má rád, co ho zajímá, jaké má záliby. Pozorně poslouchejte, zda neuslyšíte věty typu: "Tohle by se mi fakt hodilo..." "Ztratil/a jsem, rozbilo se mi..." "Jednou bych si přála...". Projděte se spolu po nákupním centru a všímejte si, co se dotyčnému líbí ve výlohách. Můžete se zeptat také příbuzných či přátel, zda mají nějaké nápady, co by se mohlo oslavenci líbit nebo se můžete dotyčného zeptat přímo. A pokud je oslavenec sběratelem čehokoli, máte s dárkem vyhráno.

3. Stanovte si rozpočet

Jak vybírat dárekVždycky si předem promyslete, kolik jste ochotni za dárek maximálně utratit. Dobrý dárek vám nemusí vyprázdnit peněženku. Často se naopak stává, že ten nejlevnější dárek udělá největší radost. Pravidlem taky bývá, že čím bližší člověk, tím dražší dárek. To ovšem neznamená, že dotyčnému koupíte auto. Znamená to, že pokud si nejste zas tak blízcí, nemusíte za dárek utrácet tolik. Stačí drobnost. Ideálním dárkem v případě menšího rozpočtu bývá třeba bižuterie, podložka pod myš, papuče či dárky s vtipným potiskem. Jinou možností je dárek vyrobit sám. Existuje spousta návodů na tzv. "Do it yourself (Udělej si sám)" dárky. Stačí jen vybrat ten nejvhodnější.

4. Nemyslete na sebe

Spousta lidí při výběru dárku myslí na to, zda se to líbí jim. Myslete ale na to, že ne každému se líbí stejné věci jako vám. Vy můžete být nadšení z křiklavě fialového ubrusu, ale pokud má vaše kamarádka ráda černobílé doplňky, z takového ubrusu pravděpodobně u vytržení nebude. Vám může připadat hrníček se štěňátky neuvěřitelně rozkošný, váš děda ale nemusí sdílet stejný názor. Nesmíte zapomínat na to, že vybíráte dárek pro někoho jiného, ne pro vás.

5. Když fakt nevíte

Jak vybírat dárekPokud jste ještě pořád nepřišli na vhodný dárek nebo se bojíte, že se netrefíte dotyčnému do vkusu, nikdy nic nezkazíte dárkovým certifikátem. Pokud váš tatínek rád rybaří, ale vy se v tomto odvětví nevyznáte, není nic jednoduššího, než mu darovat poukaz na nákup libovolného rybářského náčiní v jeho oblíbeném obchodě. V oblibě je také v poslední době darování zážitku. Pokud je váš kamarád akční, takový seskok padákem by jej mohl potěšit. Tráví vaše maminka ráda čas pečením? Darujte ji kurz výroby dortů. Pořád myslete na to, že není důležité, kolik za dárek utratíte. Hlavní je darovat dárek skutečně od srdce. Takový člověka potěší vždy nejvíce.


Nenechte si ujít další zajímavý článek. Přihlašte se k odběru novinek.

Autor: Jana Ostárková