A je tu Mikuláš – malí se těší, velcí chystají kostýmy

1. 12. 2016

Když Mikuláš pekl dobroty

Vlídného bělovousého Mikuláše můžeme vlastně považovat za jakýsi předvoj Ježíška. To platí stále, ale spousta lidových obyčejů, které příchod Mikuláše a jeho družiny doprovázely, pomalu upadá do zapomnění. Víte třeba, co to znamená, když se po západu slunce v listopadu ukáže rudé nebe? Za dob našich prababiček se říkávalo, že Mikuláš peče pro poslušné děti dobroty a andělé mu přikládají do pece. Proto ta rudě zabarvená obloha. Také se věřilo, že Mikuláš se z nebeských výšin spouští po zlaté nebo červené pentli. Hezká legenda – dnes spíše čekáme, kdy zazvoní na zvonek u domovních dveří. Inu, je jiná doba.

Mikulášský kostým – na co nezapomenout?

I předchozí generace dětí měly postavu Mikuláše, který po boku anděla a čerta naděluje pamlsky, za zcela opravdovou. Aby i ta nejzvídavější dítka na nadpřirozenou bytost uvěřila, nepodceňoval se mikulášský převlek, včetně nezbytných doplňků. V dnešní době si stačí vše potřebné pro kostým Mikuláše či výbavu pro čerta a anděla objednat na internetu, případně zaskočit do půjčovny karnevalových masek. Dříve nic takového nebylo, a tak se muselo sáhnout po domácím šatstvu či věcech odložených na půdě.

Postava Mikuláše má mít na sobě červené roucho a přes něj přehozenou bílou halenu bez rukávů, s červeným křížem na břiše. Ten ostatně zdobil i špičatou mikulášskou čepici. Do ruky Mikuláše patří tak zvaná berla (hůl se zatočeným horním koncem), která je odznakem jeho úřadu. Na zádech nosí velkou nůši s dobrotami a dárky pro děti. Bílý plnovous mu pak dodává na vážnosti a moudrosti.

kostym mikulase

Jak umí děti překvapit samotného Mikuláše  

Také dnes se tatínkové nebo dědečci snaží přivést převlek za hodného Mikuláše k dokonalosti, ale pozor! Malé děti jsou velmi všímavé a neunikne jim žádný detail. A tak se často během nadílky ozve dětská hláška: „To není Mikuláš, to je tatínek!“ Stačí, aby malý rozumbrada poznal boty, které denně vídává v předsíni – a má jasno! Možná je někdy lepší, pokud nadílka neprobíhá přímo doma.

Vzít děti můžete například na Mikulášskou besídku nebo dokonce probíhají soutěže „O nejhezčího Mikuláše a nejošklivějšího čerta“. A jsou i vesnice, kde dodnes pořádají tradiční Mikulášský bál, na kterém si děti mohou s laskavými nebeskými bytostmi i začouzenými pekelníky zazpívat a zatancovat.                   

Autor: Obchod s dárky