Anděl – průvodce adventním i vánočním časem

2. 12. 2014

Jedním z nejoblíbenějších symbolů adventního období a Vánoc jsou andělé. Poprvé se objevují v předvečer 6. prosince, aby spolu s čertem doprovodili Mikuláše při jeho tradiční nadílce. O Vánocích postavičky andělů upevňujeme na betlémech nad jesličkami nebo napodobeninou chléva či jeskyně. Věřit na ochranu a pomoc strážných andělů ale můžeme po celý rok.

Dobro v podobě anděla

Proč při prosincové pochůzce spojené s nadělováním dárků doprovázejí Mikuláše zrovna anděl s čertem? Mikulášská trojice nám vlastně připomíná, jak to na světě chodí. Vedle dobra (anděla) a štědrosti (Mikuláše) kráčí vždy zlo a strach (čert). Traduje se i legenda o tom, jak se andělé dostali do mikulášského průvodu. Když Bůh chtěl povolat Mikuláše k sobě, světec ho požádal, aby pro něj poslal nebeské anděly. A tak se i stalo! Pěkným a veselým pojednáním o nedobrovolném pobytu anděla Petronela na zemi mezi hříšníky je česká filmová pohádka Anděl Páně (2005), která si získala velkou oblibu mezi dětskými i dospělými diváky.

Zvonkové průvody s anděly

Kdo na sebe bere podobu anděla při mikulášské nadílce nebo v adventním průvodu plném andělů se zvonečky, bude potřebovat dokonalý kostým. Jeho součástí je bílý hábit (nejlépe jakoby z jemné krajky) a hlavu přikrývá zlatá paruka s vlasy stočenými do drobných prstýnků. Andělům nechybí čelenka s hvězdičkou a také sněhobílá andělská křídla. Při doprovázení svatého Mikuláše nosí někdy andělé v rukou zvonek, zatímco čerti se ohánějí metlou a vidlemi.

Figurky andělů – oblíbená dekorace v našich domovech

Když je nám ouvej, často v duchu prosíme strážné anděly o pomoc nebo dobrou radu. Doufáme v to, že andělé nás chrání a dávají na nás pozor, a proto si soškami andělů zdobíme naše domovy. Figurky andílků si můžeme i vlastnoručně vyrobit, třeba ze slámy, papíru nebo keramické hlíny. Andělé a andílci jsou krásnou dekorací a také milým dárkem. Postavy andělů často vídáme ve filmech, píší o nich básníci a jsou i námětem mnoha hezkých songů.

Autor: Obchod s dárky