Betlémy stavěné z nejrůznějších materiálů

25. 11. 2014

K nejstarším symbolům Vánoc patří betlém, který je mimo jiné připomínkou pravého smyslu vánočního obdarovávání. Betlémy můžeme vídat na vánočních výstavách či v chrámech, a v menším provedení se rozšířily také do našich domácností. K výrobě jesliček se kromě tradičního dřeva používají různé materiály, jako je sklo, papír, kukuřičné šustí, perník nebo vizovické těsto. Jaký betlém se vám líbí nejvíc?

Z historie betlémů

BetlémZa první betlém vděčíme svatému Františkovi z Assisi. Po návratu ze Svaté země, kde navštívil také Betlém, postavil před štědrovečerní mší v roce 1223 v jeskyni poblíž italské vesnice Greccio jesličky, které sloužily jako oltář. Později se betlémy zejména díky františkánům rozšířily do celého světa a stavěly se v kostelích, klášterech i v obyčejných domácnostech. Vskutku mistrovskými díly pak byly mechanické betlémy, které obdivujeme dodnes. Místem častých návštěv je proslulé třebechovické muzeum, které má ve svých sbírkách na 400 betlémů pocházejících ze všech koutů České republiky.

Kdy betlémy „doputovaly“ k nám

V českých zemích zavedli stavění jesliček jezuité, a to v roce 1562. Tato vánoční tradice se u nás brzy ujala a po celé zemi se stavěly betlémy z rozmanitých materiálů, včetně těsta, keramické hlíny, slámy a především dřeva. V regionech, kde se dařilo sklářství, se lidé těšili hlavně z unikátních skleněných betlémů. Krásné a křehce vypadající betlémy ze skla jsou mladším „sourozencem“ betlémů vyřezávaných ze dřeva nebo zhotovovaných z papíru. O adventu máme možnost prohlédnout si tradiční i velice originální betlémy na zajímavých výstavách, které se v tomto čase konají v řadě měst i vesnic.

Kam se za kouzlem betlémů vypravit?

Obdivovat vánoční betlémy je možné po celý rok, nejen v předvánočním období. Stačí navštívit stálé expozice betlémů, které vás nadchnou svou krásou i řemeslným umem jejich stavitelů. Vypravit se s rodinou můžete do Třešti (města betlémů), kde poznáte opravdové umění lidových řezbářů. Stálou expozici betlemářství najdete také ve Dvoře Králové nad Labem nebo v Třebíči na Vysočině.

Recept na perníkový betlém

Perníkový betlémPokud rádi zkoušíte nové věci a baví vás pečení, neváhejte se o adventu pustit do výroby jesliček z perníku. Inspirovat se můžete naším návodem.

Suroviny:

 • půl kila hladké mouky
 • 200 g cukru (moučka)
 • 180 g medu
 • 2 vejce
 • 2 lžíce kakaa
 • 2 lžičky koření do perníku
 • 1 lžička jedlé sody

Postup:

 1. Nejprve ze všech surovin vypracujeme na vále perníkové těsto. Poté jej dáme do chladna na dva dny odležet.
 2. Připravíme si vykrajovací soupravu, těsto rozválíme a vykrajujeme perníkové figurky. Pro každou postavičku si vykrojíme i kolečko, aby měla na čem stát.
 3. Z části těsta je potřeba vykrojit ostrým nožem jesličky. Nejlepší je předem si z papíru připravit šablonky a podle nich tvary z perníkového těsta vykrajovat.
 4. Figurky a jesličky pečeme na plechu (s pečicím papírem) při 180 ºC. Těsto bude při této teplotě upečené asi za pět minut.
 5. Perníkové postavičky zdobíme bílou polevou (viz recept níže) a hustá poleva se používá také ke spojování jednotlivých části betlému. Pomoci při slepování perníčků si můžeme párátky.

Příprava polevy na perník:

V míse utřeme jeden bílek s prosátým moučkovým cukrem (na jeden bílek je potřeba 15 až 20 dkg cukru). Polevu dáváme do papírového kornoutku nebo mikrotenového sáčku, kterému ustřihneme růžek, a pustíme se do zdobení perníkových figurek.

Autor: Obchod s dárky