Čerti a peklo pro hříšníky

26. 11. 2014

Na tradiční prosincovou nadílku se Mikuláš nemůže vydat bez hodného anděla a strašidelného čerta. Úkolem pekelníka je vyplatit metlou všechny rošťáky a těm největším zlobivcům ukázat prázdný pytel, ve kterém si je může vzít s sebou do pekla. Jen málokterá pohádková postava má tolik pojmenování jako právě čert. A přiznejme si, že bez čertíků, ďáblů, rohatců nebo pekelníků by naše děti a nejspíš i nás pohádkové příběhy přestaly bavit.

Mikuláš naděluje, čert trestá

Svátek sv. Mikuláše připadá na 6. prosince a nejvíc se na něj těší hodné děti. Ty zlobivější mají trochu obavy, že by se mohla vyplnit známá rodičovská výhrůžka: „Však počkej, on si tě odnese čert!“ Trocha respektu k pekelníkovi našim potomkům neuškodí, ale přesto je zbytečné děti do sedmi let čertem s ďábelskou maskou děsit. Je lepší, když se maska čerta i jeho převlek přizpůsobí věku dítěte. Na škodu není vybavit rohatce nezbytnými doplňky, jako jsou čertovské vidle, pytel a metla, případně zvonec. V některých evropských zemích se místo čerta objevuje po boku Mikuláše strašlivější Krampus.

Pekelné pohádky patří k nejoblíbenějším

S čerty se nesetkáváme pouze na svátek Mikuláše – stačí si otevřít pohádkovou knížku nebo pustit filmový příběh, kde čerti a peklo hrají důležitou úlohu. Největší popularitě se těší pohádky, v nichž vystupují trochu „natvrdlí“ pekelníci, kteří spíše než obavy vzbuzují smích. Třeba jako čerti ze starého mlýna v oblíbené filmové pohádce Hrátky s čertem, která byla natočena už v roce 1957. Pouštět pořádnou hrůzu uměl Lucifer ze známého pohádkového příběhu S čerty nejsou žerty (1984), ale ani této pohádce nechybí laskavost, humor a vítězství dobra nad zlem.

Zahrajte si s dětmi zajímavou slovní hru

Pokud je venku pošmourno nebo jsou vaše děti nastydlé, zabavte je jednoduchou hrou se slovy. Opět se vám budou hodit čerti, kterých jsou lidová pořekadla plná. Stačí si vybavit známá přísloví, kde čert něco tropí nebo dělá, a zvídaví školáci mohou hádat, co je příslovím myšleno. Třeba se řekne „Čert aby to spral“ a šikovné kluky a holky určitě napadne, že nepůjde o praní špinavého prádla, ale o povzdech nad těžko řešitelným problémem. Za moudrem „Čert nikdy nespí“ lze hledat varování, že se kdykoliv může přihodit nějaká nepříjemnost, a přísloví „Šijí s ním všichni čerti“ pasuje na každého neposedu.

Autor: Obchod s dárky