Co všechno umí létající draci

6. 11. 2014

Pouštění klasických létajících draků patří k tradiční podzimní zábavě, které se s oblibou věnují nejen malé děti. V několika posledních letech zaznamenalo prudký rozvoj alternativní využití tažných draků, kterému propadli i sportovně založení tátové od rodin. Málokdo však ví, že létající draci plnili v minulosti i ryze praktické funkce. Jaké? To a další zajímavosti se dozvíte v následujícím článku.    

Když vítr fouká a slunce svítí…

Kdo by seděl doma u televize, když je venku příjemný podzimní den a panují optimální povětrnostní podmínky, které zajistí, že se létající draci perfektně vznesou k obloze. Už vás ale někdy při pohledu na krásně poletujícího draka napadlo, odkud tato skvělá hračka pochází? Za kolébku létajících příšerek je nejčastěji považována Čína. Dočíst se můžeme, že v oblasti Asie nelétali draci pouze pro zábavu, ale používali se rovněž k praktickým účelům. Například obyvatelé Malajsie využívali létající draky k rybolovu a v Indonésii plnily poletující předměty funkci strašáků nad rýžovými poli.

Draci jen tak nevyhynou

Zatímco dříve se nad hlavami kluků a holek vznášel dráček podomácky zhotovený hlavně z papíru a špejlí, dnes se vyrábějí mnohem modernější draci, třeba z plastu nebo nylonu. Podobu mohou mít různou – k dostání je například originální létající drak Batman nebo veselý drak Klaun s barevnými třásněmi. Mnozí páni kluci si jistě rádi vyzkoušejí „pilotování“ šikovného létajícího draka typu malé rogalo. Také jeho ovládání je snadné, stačí jen trocha trpělivosti a cviku! Všichni novodobí draci jsou propracováni do nejmenších detailů a hýří barvami, proto je na oblohu při podzimních drakiádách tak senzační podívaná. 

Zábava pod širé nebe aneb alternativní využití létajících draků

Podzimní nebo předjarní zábavné pouštění létajícího draka se postupně proměnilo v zajímavé sportovní disciplíny. Začátečníci, kteří chtějí některou z těchto adrenalinových aktivit zkusit, se mohou přihlásit do kurzů vedených profesionálními lektory – a kdo ví, třeba získají skvělé hobby na celý život.

Kdo rád sportuje hlavně v zimě, může se věnovat outdoorové disciplíně zvané snowkiting. Spočívá v tom, že vás do pohybu na zasněžené pláni nebo zamrzlém jezeře pokrytém sněhovou přikrývkou uvede za pomoci větru speciální tažný drak. Ideálním terénem je sice rovina, ale zkušenější sportovci si troufají i na členitější terén.

Rekreačně, avšak i závodně je možné provozovat další adrenalinovou zábavu, kiteboarding. V tomto případě se proháníte s větrem o závod na speciálním prkně po vodní ploše, třeba i v mořských vlnách vysokých několik metrů. Jezdec je tažen řiditelným kitem (drakem) s pomocí větru a půvab či úskalí tohoto netradičního sportu lze hledat ve vzájemné kombinaci výšky, volnosti a rychlosti.

Pořádnou dávku odvahy vyžaduje také landkiting, další odvětví populárního kitingu. Říká se o něm, že je vstupní branou do světa řiditelných draků. U landkitingu není potřeba řešit, zda je dostatek sněhu nebo optimálně teplá voda, stačí mít k dispozici volné travnaté prostranství, například zelenou pláň za rodinným domem. Jak může řiditelný drak za pomoci větru táhnout třeba jezdce v buggyně, se všichni zájemci také dozvědí v kurzu.

Kde sehnat nezbytné vybavení?

Říkáte si, že by stálo za to vybrat si některou z adrenalinových zábav s tažnými draky? Speciální pomůcky vám doporučí při odborné výuce zkušení lektoři.  Vše potřebné je dnes už snadno k sehnání v e-shopech zaměřených na prodej vybavení ke kitingu a jiným sportovním aktivitám, které přímo souvisejí s řiditelnými draky a příznivým větrem.     

Autor: Obchod s dárky