Dárky rádi dostáváme i dáváme

19. 11. 2014

V dětském věku milujeme hračky i jiné báječné dárky věnované k jakékoliv příležitosti.  Ale jak rosteme, často zjišťujeme, že je moc fajn dostat od někoho pěkný dárek, ale mnohem krásnější může být dárky dávat. O tom, proč se vzájemně obdarováváme, jaké byly dárky dříve a čím překvapujeme své blízké a přátele v dnešní době, pojednává následující článek.

Magická moc dárků

Jak to bylo doopravdy a kdo první na celém světě dostal nebo věnoval dárek, asi nikdy přesně nezjistíme. Jisté ale je, že lidé odjakživa věřili v kouzelnou moc darovaného předmětu, který měl upevňovat vzájemné vztahy. Stačí si vzpomenout na oblíbené pohádkové příběhy, kde se to často dary jen hemží.

Například v klasické české pohádce O princezně se zlatou hvězdou (1959) přivezl král Kazisvět nádherné dárky spanilé Ladě, aby si před svatbou získal princezninu přízeň. Jak to nakonec dopadlo, všichni víme. V jiném příběhu věnoval cenné dary z vraků potopených lodí svým dcerám mocný vládce podmořské říše, jak o tom vypráví romantická filmová pohádka Malá mořská víla (1976). A našli bychom i další příklady.

Dárky z lásky

Za časů našich prababiček se dávaly mnohem skromnější dárky, především z domácí úrody nebo ručně vyráběné. V bohatších domácnostech si mohli samozřejmě dovolit členům rodiny k Vánocům, svátku nebo narozeninám věnovat i dražší věci. Pokud se například vrátíme do časů první republiky, mladá slečna z chudší rodiny dostala pod vánoční stromeček obvykle pěkný šátek nebo drobnou ozdobu pro štěstí. Dívka z bohaté městské rodiny se mohla těšit třeba na elegantní látku na šaty či drahý šperk. Za zmínku stojí, že hlavně na venkově patřila k oblíbeným dárkům perníková srdce z pouti, která z lásky věnovali mládenci svým snoubenkám nebo je děti kupovaly pro své maminky.

Jaké dárky si dáváme dnes

V dnešní době jsou k dostání originální a moderní dárky ke každé příležitosti. Seženete praktický dárek pro hobby a zábavu, zdraví i krásu nebo můžete vybrat dekorativní předmět jen tak pro radost. Kdo rád tvoří, může si pořídit kreativní sady, například Loom Bands gumičky či barvy na sklo, a dárek pro své nejbližší nebo kamarády vyrobit vlastnoručně. Fantazii se rozhodně meze nekladou.

Dárky k svátku

Dárek nám blízkému člověku lze věnovat také k jeho jmeninám. Svátek slavíme podle mužských a ženských jmen seřazených v kalendáři. Je zvykem hodnotnějšími dárky obdarovávat oslavence k jeho narozeninám a k svátku volit dárek drobnější. K jmeninám jsou vhodné originální a vtipné dárky, které běžně nedáváme při slavnostních příležitostech. Ženám často k svátku věnujeme kytičku nebo bonboniéru a mužům alkohol.

Autor: Obchod s dárky