Drakiáda – báječná akce pro podzimní dny

12. 9. 2016

Odkdy se děti baví pouštěním draků

První létající draci se vznášeli směrem k nebi v daleké Číně. Do našich končin se tato skvělá zábava, kterou milují hlavně menší děti, dostala asi před pěti sty lety. Jakmile začal vítr foukat ze strnišť, pobíhali po kopcích kluci i holky a nad hlavami se jim třepotali podomácku vyrobení létající draci, kteří si to mířili vzhůru do oblak. Veselí dráčci z papíru, špejlí či dřívek vláli na provázcích omotaných na kousku dřívka, které v dnešní době nahradil moderní naviják. Dříve bylo pouštění draků a pečení brambor či jablíček typickou podzimní zábavou venkovských dětí. Zatímco naši předkové se s létajícími draky proháněli jen tak pro radost, dnes si děti mohou se svými kamarády zasoutěžit na oblíbených drakiádách.

Kam doletíš, dráčku?

Drakiáda je zajímavá akce, kterou rok co rok pořádají základní školy, mateřské školky nebo zájmové organizace na mnoha místech Čech, Moravy i Slezska. Děvčata a kluci soutěží o to, čí létající drak dokáže letět nejvýš nebo se nabízí cena za originálně pojatou létající příšerku. Drakiády se konají během měsíce září nebo října a vypravit se na ně může celá rodina. Když mrknete na internet, zjistíte, že pouštět draky a soutěžit se chystají takřka všude. Na okraji velkých měst i v těch nejmenších vesničkách.     

Pouštění draků a překonávání rekordů

K populárním drakiádám se například řadí akce ve Špindlerově Mlýně, kde letos (24. září 2016) proběhne už čtvrtý ročník Drakiády u lanové dráhy Medvědín. Děti se opět mohou těšit na den plný draků a soutěží. Občas se konají i drakiády, jejichž pořadatelé se snaží překonat dosavadní rekord v počtu létajících draků, kteří se ve vzduchu ocitnou současně. O správné měření se stará pelhřimovská agentura, která už před pěti lety evidovala číslo 58. Bude na vaší drakiádě létajících draků ještě víc?     

Tažní draci – super adrenalinová zábava

Už jste dávno odrostli dětským střevícům, ale na podzimní pouštění draků stále nedáte dopustit? Pak vás možná bude zajímat, že vyjma klasického létajícího draka existují i tažní draci, s nimiž se parádně zabaví i sportovně založení tátové od rodin. Kdo chce vědět víc, může se přihlásit do některého z kurzů vedeného profesionálním lektorem a proniknout do tajů neobvyklé sportovní disciplíny – tzv. kiting. Tažní, řiditelní draci jsou koníčkem na celý život, tak proč to nezkusit?!

Víte, že…

1. Pro milovníky zimních sportů je ideální outdoorová disciplína nazvaná snowkiting. Na zasněžené pláni, případně zamrzlém jezeře vás do pohybu uvede za pomoci větru speciální tažný drak. Díky němu si můžete zajezdit po rovině i členitějším terénu.

2. Netradičním sportem, při kterém hraje hlavní roli vítr i šikovnost, je kiteboarding. Jezdec se prohání s větrem o závod na speciálním prkně po vodní ploše a je tažen řiditelným drakem. Zkušení jezdci se mohou klidně pustit i do vysokých mořských vln.

3. Kdo má dostatek odvahy, jistě rád vyzkouší landkiting. V tomto případě táhne  řiditelný drak třeba jezdce v buggyně na volném travnatém prostranství. K tréninku vám bude stačit třeba zelená pláň blízko vašeho domova.

Autor: Obchod s dárky