Halloween – tajemný svátek duchů a strašidel

28. 10. 2016

Dne 31. října, v podvečer svátku všech svatých, se v anglosaských zemích slaví Halloween. U nás se halloweenská tradice také postupně zabydlela a tak rovněž v našich domácnostech dlabeme dýně a vyrábíme si strašidelné masky. Proč se vlastně do vydlabaných dýní vkládají svíčky a pak se zapalují? A co má s Halloweenem společného opilec Jack? Čtěte dále...

Tajemství magické noci

Kořeny svátku Halloween sahají až do pohanských dob. Keltové v tento den oslavovali konec léta a zároveň příchod nového roku. Věřili, že během magické noci (zvané Samhain) na přelomu října a listopadu se prolíná svět živých a mrtvých. Tehdy při bujarém veselí lidé zapalovali obrovské ohně a odívali se do převleků, které je měly chránit před zlými duchy. Strašidelné masky a halloweenské kostýmy přetrvaly dodnes, i když snahou církve bylo pohanské zvyky zcela vymýtit.

Vyřezávané dýně se svíčkou    

K svátku Halloween neodmyslitelně patří oranžové dýně, do nichž se vyřezávají otvory a různé ornamenty. V našich končinách si lidé místo dýní vydlabávali cukrovou řepu a také do ní dávali hořící svíčky. Dnes se i u nás rozšířily vydlabané dýně, které si dáváme před dům nebo na okenní římsy, aby nás světýlko z hořících svíček ochraňovalo před vším zlým. Kdo se rád bojí, může si tajemnou a strašidelnou atmosféru Halloweena umocnit ještě nějakým hororovým filmem nebo pro kamarády uspořádat halloweenskou párty. Ale ani strašení se nemusí přehánět. Pusťte dětem třeba následující video ukázku s hravou halloweenskou písničkou o malé dýni.        

Irská legenda o pobudovi jménem Jack  

Irové si dodnes povídají legendu o Jackovi, který byl na Halloweena tak opilý, že jeho duše začala opouštět tělo. Ďábla, který chtěl jeho duši, pobuda Jack požádal, aby se proměnil v minci, kterou může zaplatit za poslední drink. Chytrák Jack pořád pil a platil začarovanou mincí, čímž démona uvěznil. Za to, že ďábla z kouzla vysvobodí, si Jack vynutil jeden rok svobody.

Nad čertem pak Jack vyzrál ještě jednou a ten mu zaručil, že ho do pekla nikdy nevezme. Jenže, když se pak Jack opravdu upil k smrti, nechtěli ho v nebi kvůli jeho mnoha hříchům a nemohl ani do pekel. Irská legenda praví, že od té doby duši opilce Jacka nezbývá nic jiného než bloudit po světě a temnotu zahánět světýlkem ze žhavého uhlíku darovaného čertem.   

Autor: Obchod s dárky