Hračky pro děti – jaké byly dříve a co je hitem dnes

20. 11. 2014

Bez hraček v podobě roztomilých plyšáků, panenek nebo rychlých autíček se neobejdou žádné Vánoce. Děti si o krásné hračky píší Ježíškovi a také si je přejí k narozeninám nebo svátku. Odkdy vlastně hračky existují a s čím si hrály děti v dobách minulých? Jakým senzačním hračkám dávají přednost dnešní kluci a holky? Právě o tom pojednává náš článek.

První hračky objevili archeologové

Skleněné šachyDá se říci, že dětská hračka je stará jako lidstvo samo. Dokladem toho jsou četné archeologické nálezy hraček, s nimiž si hrály děti v Egyptě, Číně a Řecku. Například řeckým dětem učarovala káča a jojo, a mezi oblíbené hračky patřili i miniaturní vojáčci. Z Číny pak nejspíš pochází švihadlo, ale i karty, šachy a létající drak. Ve velkém se dětské hry a hračky (především ze dřeva) začaly vyrábět až od 16. století a byly určeny pro děti šlechticů nebo bohatých měšťanů. Století sedmnácté přineslo populární cínové vojáčky a domečky pro panenku. Avšak i v této době se hračka kupovala jen výjimečně, protože stále byla dražším zbožím. Zlatou éru zažil hračkářský průmysl na přelomu 19. a 20. století.

Hračky do každé domácnosti

Zlom nastal až s příchodem průmyslové revoluce, kdy se hračky mohly vyrábět v masovém měřítku a tím i za nižší cenu. Hračkami tak mohli obdarovávat své potomky i méně majetní rodiče. Jde-li o design hraček, vyráběly se především zmenšeniny světa dospělých, jako třeba autíčka a parní vláčky pro kluky a kuchyňky či různé typy panenek pro děvčata. Jak šel vývoj dopředu, změnila se i podoba hraček. Naši předkové by s údivem hleděli například na RC modely aut řízené vysílačkou – a právě hbitá auta na dálkové ovládání jsou pro dnešní chlapce (i jejich tatínky) velkým hitem. Jako třeba šikovné závodní auto Blesk McQueen, které děti znají z úžasného animovaného filmu Cars (2006).

Postavičky z televizního večerníčku

Stálicí mezi dnešními hračkami jsou nejrůznější plyšové figurky, které znáte z TV. Děti jejich příběhy milují a chtějí je mít u sebe doma v pokojíčku. Zvláště oblíbené jsou hračky, které nebývají statické, ale umí se pohybovat nebo vydávat zvuky. Třeba jako plyšový včelí medvídek Brumda, který spolu se svým bráškou Čmeldou patří do večerníčku nazvaného Příběhy včelích medvídků. Stačí jemně stisknout bříško pohádkového Brumdy a hned uslyšíte tři hezké písničky. Tu s názvem „Bílá, bílá“ vám připomene následující video ukázka.

Autor: Obchod s dárky