Jak se zbavit nevhodného dárku

12. 1. 2015

Nevhodný dárekStalo se vám někdy, že jste dostali dárek, který... řekněme… vám byl úplně k ničemu? Nejraději byste ho vyhodili, ale je vám to líto a tak ho zastrčíte někam hluboko do útrob úložných prostor.  Co s takovým dárkem dělat, aby vám nezabíral místo ve skříni, na poličce nebo v komoře?

Nezoufejte! Existuje několik způsobů, jak se dárku šetrně zbavit, aniž byste jej museli vyhazovat do popelnice nebo si ho schovávat do té doby, než proběhne promlčecí lhůta a váš dárce na tento dárek zapomene. A věřte tomu nebo ne, ale nejste sami, kdo s tímto "problémem" nevhodného dárku bojuje. Podle jedné kanadské studie více než polovina lidí dostane od svých známých dárek, který považují za nevhodný a téměř jedna třetina lidí zná někoho, kdo pravidelně tyto nevhodné až urážející dárky rozdává.

Podle jiné studie si zase až 60% lidí dárek nechává, protože nechtějí naštvat svého dárce. Pokud víte, že se váš dárce neurazí, pokud se dárku budete chtít zbavit, zde jsou čtyři snadné způsoby, jak na to:

1. Vraťte to

Dostali jste k dárku přiloženou účtenku? Tak není nic jednoduššího, než jít dárek vrátit a za vrácené peníze si koupit něco jiného. Pokud se vám však svetr se sobem od kamarádky líbí, jen vám jsou kratší rukávy, místo vrácení peněz požadujte výměnu za jinou velikost.

2. Prodejte to

Účtenku nemáte. Tak to je smůla. Ale ještě není všemu konec! Existuje několik internetových serverů, zaměřených na prodej zboží (vinted.cz nebo aukro.cz), kde můžete zkusit darovanou věc prodat. Není to sice záruka úspěchu, ale pravděpodobně nemáte co ztratit. Nebo... zkoušeli jste už někdy bleší trhy?

3. Darujte to

Nevíte komu? Tak se podívejme. Oblečení můžete darovat charitě. Existuje spoustu sběrných nádob, do kterých se vhazuje oblečení, boty a dokonce i povlečení nebo deky, které se používají k charitativním účelům. Oblečení či hračky můžete darovat dětskému domovu. Dostali jste starožitný svícen, který se nehodí darovat dětskému domovu? Zkuste se zeptat známých, zda by se jim takový doplněk nehodil do bytu.

4. Vyměňte to

Vaše kamarádka si stěžuje, že dostala dvě stejné sady skleniček na víno a neví, co s nimi. Vám by se přitom taková sada hodila, protože nemáte do čeho nalévat hostům víno. Ale jak si o ni říct? Nebude to trapné? No počkat! Vždyť kamarádce se hrozně líbí ten polštářek, který jste dostali vy a který se vám vlastně vůbec nehodí do interiéru. Problém je vyřešen! Prohoďte si dárky! Obvolejte víc takových přátel a můžete uspořádat vyměňovací večer.

Máte jiné tipy, jak se zbavit nevhodného dárku? Podělte se o ně s námi pod článkem v komentářích.

Autor: Jana Ostárková