Jak to bývalo o Anenské pouti

26. 7. 2015

Máte rádi poutě, kolotoče a tu zvláštní atmosféru, která každou pouť provází? Pak se  s námi na chvíli vydejte do historie, kdy se na staročeské poutě těšily  děti, ale i dospělí. Zvláště oblíbená bývala Anenská pouť, která se konala v červenci, na svátek sv. Anny. Prozradíme vám, které pouťové atrakce naši předkové milovali, i to, jaké dárky na poutích kupovali pro své nejbližší.    

Srdce z poutiSvatá Anna – chladna zrána

Podle lidových pranostik se na svatou Annu (26. července) láme léto, což znamená, že přicházejí chladná rána. Období kolem svátku všech Aniček je sice jedním z nejteplejších období roku (tzv. anenská tepla), ale jasné noci se postarají o to, že rána jsou chladnější. To ale nic nemění na tom, že prázdniny jsou stále v plném proudu, a podobně jako naši předkové můžete s dětmi na různých místech naší republiky navštívit proslulou anenskou pouť.  

O pouti bývá hodně veselo

Kdo nestihl pouť, která se konala na sv. Annu, nemusel být vůbec smutný. V průběhu jara, léta nebo na počátku podzimu se to v Čechách i na Moravě poutěmi a jarmarky jen hemžilo. Připomeňme třeba známou Matějskou pouť v Praze, která je tradiční jarní poutí. K letní pohodě pak neodmyslitelně patří Vavřinecká pouť (10. srpna) nebo bartolomějské pouti (24.8.). A zatímco dnes mají některé poutě spíše komerčnější charakter, v minulosti bývaly vždy vítanou možností společenského setkání a zdrojem veselé zábavy.

Přijela k nám pouťPapírové růže

Také za časů našich prababiček patřily k poutím kolotoče, stánky či jiné pouťové atrakce. Jen měly docela jinou podobu, než jak je známe dnes. Nejčastěji bylo možné povozit se na řetízkovém kolotoči nebo housenkové dráze a velmi oblíbené byly houpačky. Na žádné pouti nechyběla střelnice a stánek se sladkostmi (prodávala se hlavně perníková srdce a turecký med). Málokdo už dnes ví, že se na poutích kupovaly takzvané planety. Proč? Z papírků se lidé dozvěděli, co je v životě čeká, zda je potká velká láska nebo alespoň kousek štěstí.

Dárky z pouti

Často se stávalo, že rodiče pustili své děti na pouť samotné. Hodní kluci a holky všechny penízky neutratili za kolotoče či jiné pouťové atrakce a přinesli domů i drobné dárky. Mamince třeba děti věnovaly velké perníkové srdce, tatínkovi svatý obrázek a mladší sestřičce levný pouťový prstýnek. Pokud chtěl mládenec udělat radost své vyvolené, vystřelil jí – jako důkaz lásky – růže z barevného papíru. Nebo také nakupoval ve stánku u perníkáře, protože „srdce z pouti, nezarmoutí“.

Máte rádi poutě a také starší české hity? Pak si můžete pouťovou atmosféru připomenout ve video ukázce.

 

Autor: Obchod s dárky

Tagy: