Jak zabavit děti doma i venku

11. 9. 2015

Zlobí vás, že vaše děti zahánějí nudu vysedáváním u počítače nebo před televizní obrazovkou? Věnujte jim k narozeninám, za vysvědčení nebo pod stromeček dárky, které je zabaví na dlouhou dobu. Nejlepší je probudit v dítěti zájem třeba o výtvarné činnosti, nebo včas podchytit hudební či sportovní nadání.  

Co dělat po návratu ze školy?

KresleníMožná vás překvapí výsledky průzkumu, podle kterého se víc jak třetina školáků ve svém volném čase nudí, nenavštěvuje žádné kroužky a celé odpoledne tráví u počítače nebo televize. Co s tím? Není potřeba rezignovat, i když rodinný rozpočet neumožňuje dítěti provozovat drahý sport nebo chodit do kroužků. Spousta her nebo kreativních pomůcek vyjde levně a zábavné úkoly si šikovní kluci a holky užijí i doma.

Tvoření z papíru nebo modelování         

Pamatujete se na doby, kdy jste uměli složit papírovou čepici nebo vlaštovku, která opravdu létala? Možná, že dnešní děti závody vlaštovek nenadchnou, ale zato je k dostání řada nových knížek o hravém tvoření, ať už se jedná o skládačky, vystřihovánky, vybarvovánky apod. Když venku prší, je „kouzlení“ s papírem ideální zábavou, stejně jako modelování z tekutého písku. Mladší děti si mohou z této chytré hmoty dělat například bábovičky a ty starší zvládnou i velký hrad s cimbuřím.

Hurá ven!

Po návratu ze školy nebo o prázdninách děti rády vypnou počítače nebo televizi, když je to bude táhnout ven. Máte-li k dispozici zahradu nebo menší dvorek, stačí instalovat basketbalový koš nebo dětský boxovací pytel a hlavně páni kluci se zabaví. Od věci není ani malé domácí hřiště se skluzavkou a průlezkami nebo trampolína s ochrannou sítí. Pokud i tak vaše ratolesti pekelně zlobí a vy máte čas, připojte se k nim a hrajte si společně.

Tipy na hry – bez složitých pomůcek       

LanoTrávíte s dětmi víkendy na chatě? Pořiďte si stopky na měření času a vyzkoušejte překážkovou dráhu. Pokud počasí nedovoluje závodit venku, bude vám stačit jedna místnost. Pořadí překážek může být následující: podlézt pod stolem, přeskočit stoličku, udělat kotrmelec na matraci, co nejrychleji zalézt do spacáku a opět vylézt, skočit několikrát přes švihadlo atd.

Chcete vašim dětem i jejich kamarádům zpestřit odpoledne hledáním pokladu? Stačí venku rozvěsit fáborky z červeného krepáku, které malé hledače zavedou až do cíle. Jaké úkoly mohou děti cestou plnit? Například odskákat panáka, stříkat vodní pistolí na terč, přejít úzkou lávku nebo poznávat předměty poslepu. Možností je celá řada. A poklad? Děti budou mít radost už ze samotné  hry, a tak součástí nalezeného pokladu mohou být jen drobnosti. Stačí tužky či pastelky, samolepky, malé magnetky a pár sladkostí.

 

Jak se umí zabavit vaše děti? O nápady se s námi můžete podělit v komentáři pod článkem. 

Autor: Obchod s dárky