Jmelí – jeho symbolika a léčivá moc

28. 11. 2014

Víra v čarovnou moc jmelí

JmelíZelená rostlina, dnes i v pozlacené podobě, vyniká zranitelnou krásou a právě tou od nepaměti doplňovala štědrovečerní klid a pohodu. Za našich předků se jmelí o Štědrém dnu zavěšovalo nad slavnostně prostřený stůl, aby do domu přineslo štěstí a požehnání. Traduje se, že jmelí umělo splnit i jedno tajné přání každému ze stolovníků. Jen bylo potřeba prosbu zašeptat do plamínku první zapálené svíčky na vánočním stromečku. Až z Anglie k nám doputoval dodnes dodržovaný vánoční zvyk, podle něhož smí muž políbit každou ženu a dívku, kterou zastihne stát pod zavěšeným jmelím. V některých domácnostech se jmelí nechává až do příštích Vánoc, aby z domu nevyprchala láska.

V Irsku jmelí zvalo k pohoštění

Zdobit pěkným zeleným jmelím naše příbytky nebylo zvykem pouze u nás. Například v Irsku se snítka jmelí o Vánocích věšela nad vchodem do venkovského stavení. Kde jmelí viselo, tam byl kdykoliv zván poutník k dobrému jídlu. Jmelí zde plnilo stejnou funkci jako podkova nebo čtyřlístek pro štěstí. Zároveň Irové věřili, že je zelená rostlinka ochrání před čarodějnicemi a zlými duchy.

Léčivé účinky jmelí

Už Keltové považovali jmelí za posvátnou rostlinu a údajně ji směli useknout jen stříbrným srpem. Starodávnou legendou o uzdravující moci jmelí se inspirovaly i naše prabáby – kořenářky, kterým nikdy v jejich mošničce zelená parazitující rostlina nechyběla. Byla speciálním lékem na neplodnost, pomáhala proti mdlobám a také například snižovala vysoký krevní tlak. Z bílého jmelí, což je jedna z mnoha odrůd, se i dnes připravují čaje, tinktury či obklady.

Jak si připravit koupel z jmelí

  • potřebovat budeme hrst jmelí
  • rostlinu povaříme 5 minut ve 2 l vody
  • poté ji přecedíme do koupele

Blahodárně působí koupel ze jmelí hlavně při špatném prokrvení nebo revmatických potížích. Zábaly z tohoto nálevu je nejlepší dělat při ischiasu nebo zánětu nervů.

Vánoční sny o jmelí

Lidové pověry přikládají snům, které se zdají o štědrovečerní noci, velký význam. Podle našich prababiček uměly vánoční sny ukázat cestu ke štěstí a předvídat budoucnost. Zalistujme společně ve snáři, možná je na tom něco pravdy.

Když se zdá o jmelí…

Jmelí ve snu viděti – brzká svatba

Zlaté jmelí – snadné zbohatnutí

Jmelí pověšené nad vchodem do domu – budou křtiny

Jmelí někomu dávat – pomáhej druhým

Hořící jmelí – nevěř sladkým slovům přátel

Pít z něj odvar – onemocnění

Připravovat z něj lektvar – nezahrávej si s osudem

Nosit jmelí na krku – pevné zdraví

Vázat jmelí do kytice – bohatství

Kupovat jmelí – přijdou starosti

Zavěšovat jmelí – štěstí přijde do tvého domu

Sundávat jmelí – pozor na unáhlenost v jednání.

Tajemství vánočních rostlin

K Vánocům patří nejen zelené jmelí, ale také barborky, cesmína a dnes velmi oblíbená vánoční hvězda. K třešňovým větvičkám, barborkám, se váže dosud dochovaný adventní zvyk. Na svátek sv. Barbory (4. prosince) si dívky trhají větvičky ze stromů plodících ovoce, nejlépe třešně, a dávají je do vázy. Když větvička utrhnutá či uříznutá na Barborku na Štědrý den rozkvete, děvče se do roka vdá. „Barborky“ jsou tedy nejen na ozdobu, ale také mají údajnou čarovnou moc.

Autor: Obchod s dárky