Když hrajete karty, nuda nemá šanci

6. 7. 2016

Relaxace u partičky karet

Když je venku „pod psa“ a vaše děti se nudí, můžete je zabavit nějakou společenskou hrou, která bude bavit i dospělé. Pokud vaše potomky pexeso už dávno „nebere“, naučte je třeba žolíky, a ty starší i kanastu. O zábavné rodinné večery – doma, na chalupě či v kempu – máte vystaráno. Nebo nehrajete karty s rodinkou, ale pro změnu s přáteli pořádáte například mariášové turnaje? I v tomto případě se vám bude hodit vychytávka, která zabrání podvodu a každou hru značně urychlí. Automatická míchačka karet je šikovný přístroj pro náhodné míchání až dvou balíčků s kartami, a také může sloužit jako zásobník k odebírání hracích karet. Vyzkoušejte, a sami uvidíte…

automatická míchačka karet

Středověk – ráj pro karetní hry

Možná mezi vášnivé karbaníky nepatříte, ale zato s oblibou čtete historické romány. Pak možná víte, že zvláště ve středověku se karty mastily opravdu ve velkém (i když podle archeologů hru v karty znal už starověk). Středověká hráčská doupata byla hojně rozšířena ve 14. století a postupem doby se počet karetních her ještě rozšiřoval a jejich pravidla se měnila. A jak to bylo s kartami u nás? Češi si s chutí zahráli tradiční bulku, kterou ale nakonec vystřídal mariáš. Růst popularity karetních her brzy následoval i vznik praktických pomůcek pro karbaníky, jako byla třeba počitadla, misky na žetony či na mince.

Čerte, uč se mariáš…

Oblíbené hrací karty se dostaly i do pohádek, kde je o sto šest mastili nadpřirozené bytosti s obyčejnými smrtelníky. Zvláště pekelníci museli být v kartách zběhlí, aby do horoucích pekel získali nové dušičky. Milovníci starších českých filmů si určitě vzpomenou na krásnou pohádku Hrátky s čertem (1956), v níž prohrál partičku karet vysloužilý voják Martin Kabát s čertovským doktorem Solfernem. Rázem se tak v ohrožení ocitla vdavekchtivá Káča i samotná princezna. Ale protože pohádky mívají šťastný konec, žádná z dívek ani dragoun Martin v pekelném kotli nakonec neskončí.

Jenže v reálném životě někteří karbaníci takové štěstí neměli! V kartách často prohráli velké sumy peněz, nebo i svůj statek s polnostmi. Milovníci „drobného hazardu“ však nemusejí mít obavy. Pokud hrajete mariáš, žolíky nebo kanastu pro potěšení a zahnání nudy, tak vlastně nikdy nemůžete prohrát.

Autor: Obchod s dárky