Letem světem aneb kdo nosí vánoční dárky

16. 11. 2014

Zatímco u nás přináší vánoční dárky Ježíšek, jinde se o nadílku starají nejrůznější kouzelné bytosti. Zveme vás na malý výlet za hranice naší země, abychom se společně podívali, kdo a kde rozdává dětem dárečky. Povíme si také, jakým zajímavým způsobem se dárky na Štědrý den mohou k obdarovaným dostat.

Kdo naděluje v Bulharsku

V pravoslavném Bulharsku se vánoční svátky slaví až 6. ledna, ale v některých rodinách dostávají děti dárky hned dvakrát (obdarovává se i 24. prosince). V bulharských domácnostech má své tradiční místo vánoční stromeček a dárečky pod něj dává děda Koleda. A ještě jedna vánoční zajímavost, místo vánoček si Bulhaři rádi pochutnají na sladkém pečivu z kynutého těsta ve formě kroužků. Chutnají výborně.

Vánoční duch ve Francii

Pere NoelDěti v zemi galského kohouta se každoročně těší na dárky od dobrého vánočního ducha, kterému se říká Pére Noël (Otec Vánoc). Chodí vždycky v bílém a nadílku nechává v botách nebo holinkách. V některých oblastech Francie se dárky přivazují dlouhými papírovými stuhami k vánočnímu stromku. Malé děti pak věří tomu, že jim je daroval sám hodný stromeček.

V Itálii musí být děti trpělivé

Dlouho si na dárky počkají kluci a holky v některých částech Itálie. Pokud rodina slaví svátky až 6. ledna, také nadílka probíhá v tento den. Na Tři krále se objeví zvláštní žena, Befana. Není sice žádná krasavice, ale má dobré srdce. Od hodné čarodějnice, která létá na koštěti a do domu sestupuje komínem, se děti dočkají pěkných dárků, hraček i pamlsků. Většina italských dětí si ale vánoční dárky rozbaluje už 24. prosince nebo brzy ráno následujícího dne.

Jak je tomu v Holandsku?

Holandské děti se dárků dočkají hned o adventu, tak jako u nás dne 6. prosince. Děti své dárky najdou, jakmile vstanou, schované v předem připravených dřevácích. A kluci a holky na to jdou chytře! Na Štědrý den se v mnoha domácnostech podává oblíbený pečený králík s brusinkami a na brusinkový kompot nebo sladkou mrkev vloženou do dřeváků pak děti lákají malého koníčka. Ten totiž také rád rozdává hodným dětem dárky a cukroví. V řadě holandských rodin děti dostávají dárky Na Boží hod vánoční (25. prosince) od hodného dědečka jménem Sinter Klaas.

MrazíkMrazík se Sněhurkou

Ještě na počátku 20. století se v Rusku dávaly vánoční dárky pod polštář. Dnes je rodiče kladou 7. ledna pod krásně ustrojený stromeček a malé děti věří, že jim je přinesl hodný Mrazík se Sněhurkou. Jak asi statný pohádkový dědeček s typickými bílými vousy vypadal, asi víme všichni, Stačí v televizi zhlédnout populární filmovou pohádku Mrazík (1964), která už natrvalo vstoupila o vánočních svátcích do mnoha našich domácností.

Dopis Ježíškovi

Věřit na Ježíška je naší krásnou vánoční tradicí, a neměli bychom ji dětem brát. A protože dopisů s přáními nejrůznějších dárků stále přibývá, nezbylo než otevřít Ježíškovu poštovnu. Sídlí ve vyhlášeném Ježíškově městě, Božím Daru, a celoročně přijímá dopisy od dětí. Ty pak, orazítkované symbolem Ježíška, rozesílá po celé zemi.

Svá přání mohou děti Ježíškovi poslat vložená v obálce a opatřená poštovní známkou.

Adresa j1:id: Vánoční pošta, 362 62 Boží Dar

Dopisy Ježíškovi můžou kluci a holky nechávat i přímo na Božím Daru, a to kdykoliv během roku, třeba o letních prázdninách. Čeká tu na ně i Ježíškova cesta, na níž plní různé úkoly. Může to být pro vás a vaše děti inspirace na zajímavý rodinný výlet.

Autor: Obchod s dárky