MDŽ – pozapomenutý svátek s dlouhou tradicí

1. 3. 2016

Za vším stojí newyorské švadlenky

MDŽ se každoročně slaví dne 8. března. Než se ale toto datum ustálilo, slavil se svátek žen 28. února. Vyhlásila ho Americká socialistická strana, a to na počest prvního výročí stávky newyorských švadlen (v roce 1908). Od roku 1911 se MDŽ slaví kromě USA také v Německu, Švýcarsku, Francii či Dánsku. Konkrétní datum 8. března bylo stanoveno teprve po 1. světové válce a později se dostalo i do našeho kalendáře. Od roku 1975 je Mezinárodní den žen spojovaný především s myšlenkou ženské rovnoprávnosti – a k březnovým svátkům patří už neodmyslitelně.

Typické symboly Dne žen

S oslavou MDŽ byl u nás po mnoho let spojován červený karafiát. A nejen to. V dobách minulého režimu probíhaly podnikové oslavy a pracující ženy byly obdarovávány květinou, bonboniérou nebo utěrkami. Československá televize vysílala zábavné pořady věnované ženám, děti školou povinné vyráběly v pracovní nebo výtvarné výchově papírová přáníčka a také se na základních školách konaly besídky k MDŽ. Po roce 1989 u nás Mezinárodní den žen ustoupil květnovému Dni matek a jako významný den se do kalendáře vrátil až v roce 2004.

Dárek pro manželku, babičku nebo tchýni  

Jak moderně oslavit Mezinárodní den žen? Dnes máme možnost pojmout svátek věnovaný něžnému pohlaví opravdu po svém! Vzít můžete, milí pánové, dne 8. března svoji partnerku třeba na výbornou večeři nebo na víkend objednat blahodárný wellness pobyt v některých lázních. Originální mohou být i dárky pro ženy, které lze vybírat třeba ze škály dekoračních předmětů s nápaditým designem, nebo se hodí pořídit dárek pro zdraví a krásu. MDŽ je možné oslavit i v kavárně se sklenkou vína nebo doma u pěkného filmu.   

Zapojte i děti

Šikovní kluci a holky mohou mamince, tetě, babičce nebo paní učitelce vlastnoručně vyrobit nevšední přáníčko z nejrůznějších materiálů. Existuje celá řada výtvarných technik, které hravě zvládnou i ti nejmenší – od práce s klasickým papírem až po malování na sklo. Vlastnoručně vyrobený dárek k MDŽ tak může mít jakoukoliv podobu. Doba pompézních oslav Dne žen už je dávno pryč, ale byla by škoda na něj úplně zapomenout.

Autor: Obchod s dárky