Mikuláše slaví většina Evropy. Ale jak?

3. 12. 2014

To, že našim dětem naděluje dárky v předvečer 6. prosince svatý Mikuláš se svojí družinou, dobře víme. Potrpí si ale na tradici mikulášské nadílky i za hranicemi našeho státu? Jaké dárky nosí hodný Mikuláš s bílým vousem dětem odjinud? Doprovázejí ho, jak je zvykem v Čechách a na Moravě, čerti s andělem? To vám prozradí následující článek. To, že našim dětem naděluje dárky v předvečer 6. prosince svatý Mikuláš se svojí družinou, dobře víme. Potrpí si ale na tradici mikulášské nadílky i za hranicemi našeho státu? Jaké dárky nosí hodný Mikuláš s bílým vousem dětem odjinud? Doprovázejí ho, jak je zvykem v Čechách a na Moravě, čerti s andělem? To vám prozradí následující článek.

Kudy chodí Mikuláš

Památku středověkého biskupa z turecké Myry uctívá většina národů na evropském kontinentě. Tradice mikulášské nadílky se stát od státu trochu liší, ale jedno mají Evropané společné. Svatý Mikuláš všude vystupuje jako ctihodný vousatý muž s berlou a dárky odměňuje děti, které byly v předchozím roce poslušné. Rošťáci vyjdou na prázdno (ale často jen naoko) nebo je čeká výplata od Mikulášova pomocníka, kterým může být čert nebo strašidelnější Krampus.

 

Slaví Belgičané svátek Mikuláše?

V Belgii se svatý Mikuláš objevuje pouze v její frankofonní části. Tady je zvykem, že světce doprovází přičinlivý pomocník, jehož označení v doslovném českém překladu znamená Taťka Rákoska. Je snadné uhodnout, že jeho úkolem je trestat neposlušná dítka.  

Na skok u našich polských sousedů

Kdo má příbuzné nebo kamarády v Polsku, asi dobře ví, že tam nadílku dárků obstarává Mikolaj. A má opravdu plné ruce práce, protože polským dětem nosí dárečky nejen v noci na 6. prosince, ale i na Štědrý den pod vánoční stromeček. Pokud jde o dárky nadělované na svátek Mikuláše (polského Mikolaje), ty děti najdou schované pod polštářem nebo ve velké ponožce. Nejčastěji se jedná o menší hračky, knížky nebo sladké dobroty.

Jak je to s nadílkou v Chorvatsku

Kdo si oblíbil letní dovolenou na jadranském pobřeží, možná se rád dozví, jestli také zde naděluje dárky svatý Mikuláš se svou družinou. Naděluje, a to dokonce v duchu dvou tradic. V podvečer tohoto oblíbeného svátku, tedy už 5. prosince, navštěvuje rodiny s dětmi Mikuláš spolu s pekelníkem zvaným Krampus. Hodné děti se mohou těšit na to, že dostanou nejrůznější sladkosti a drobnosti. V některých chorvatských domácnostech je zvykem, že si děti pečlivě vyčistí svoje boty nebo holínky a ty pak postaví na okno. Pokud v předchozím roce kluci a holky dělali svým rodičům radost, čeká je bohatá nadílka pamlsků či ovoce.

Autor: Obchod s dárky