Nejznámější symboly Vánoc

5. 11. 2014

Když se řekne Vánoce, hned se nám vybaví vánoční stromeček s dárky, domácí cukroví a pohádky. K tradičním symbolům Vánoc ale patří i betlémy a koledy, a také andělé, kteří jsou našimi průvodci v období adventu i vánočních svátků. Každá země dala těmto symbolům svou typickou podobu. Jak je tomu u nás?

Už je tady zas, ten vánoční čas…

V Čechách a na Moravě vyzdobenými ulicemi měst i na vesnicích vždy zněly a stále znějí krásné vánoční koledy. Například na Valašsku bývalo zvykem, že děti chodily o Štědrém dnu do kostela k jesličkám a před nimi zpívaly a tančily. Malému Ježíškovi zároveň přinášely dárky, mezi nimiž nechyběly oříšky, jablka, med, smetana nebo brynza. Nosily i dřevěné hračky a další dárečky, které u jesliček zůstávaly přes Boží hod a na svátek sv. Štěpána je dostaly ty nejchudší děti z vesnice.

Betlémská hvězdaCo víme o betlémské hvězdě

Jedním z typických znaků jesliček je betlémská hvězda, která bývá vyobrazena jako kometa. Doteď ovšem vyvolává dohady mezi teology i astronomy. Názory na ni se různí – spojována bývá se zázračným projevem boží vůle, ale i s řadou astronomických jevů (například konjunkce planet). Nechme vědecké studie stranou a připomeňme si, že betlémská hvězda údajně zvěstovala narození Ježíška. Proto bývá nezbytnou součástí jesliček a také ji, vyrobenou třeba ze slámy, perníkového těsta nebo dřeva, věšíme jako ozdobu na vánoční stromeček.

Andělé – poslové lásky a dobra

Věrným průvodcem předvánočního i vánočního času je postava anděla. Poprvé se anděl o adventu objevuje 6. prosince v Mikulášově družině a spolu s ním přináší dětem nadílku. Má dlouhé bílé šaty, v rozpuštěných vlasech zlatou čelenku a na zádech sněhobílá křídla. Postavička anděla se upevňuje na betlémy, nad jesličky nebo napodobeninu chléva či jeskyně. Nejrůznější figurky andělů se vyrábějí ze slámy, perníku, skleněných korálků, porcelánu, papíru apod. Andílci totiž patří ke klasické vánoční výzdobě a nejčastěji se připevňují na větvičky vánočního stromku. Naše prababičky také postavičku anděla troubícího na roh zavěšovaly nad vánoční stůl.

Tip na vánoční ozdoby z vizovického těsta

Tradiční symboly našich Vánoc, jako jsou andílci, hvězdy, vánoční stromek nebo kapr, si můžete vyrobit třeba z vizovického těsta. Poradíme vám, jak na to…

Vizovické těstoSuroviny:

 • půl kila hladké mouky
 • 2 dl vody
 • ocet
 • pepř celý a kmín
 • rozšlehané vejce
 • hořčičné semínko

Pomůcky:

 • dřevěné prkénko (nebo vál)
 • lžíce
 • váleček na nudle
 • nůžky (nejlépe se špičkou)
 • špejle

Postup:

 1. Do mísy dáme mouku, lžíci octa a pomalu přiléváme vodu. Těsto zpracujeme tak, aby bylo tuhé a nelepilo se. Poté ho přikryjeme vlhkou utěrkou, aby neosychalo.
 2. Z těsta vždy odkrojíme jen kousek a ten zpracováváme (zbývající těsto je potřeba nechat přikryté). Z kousků těsta postupně děláme válečky a z nich tvarujeme například ryby, hvězdičky, podkovy pro štěstí a další ozdoby.
 3. Pokud děláme kapříky, připravené hořčičné semínko nám poslouží jako oči. Dírky vytlačíme špejlí a vložená semínka potřeme vodou. Kdo si chce udělat malého ježka, využije k tvorbě (nastříhání) bodlinek nůžky. Ke zdobení používáme kmín i celý pepř.
 4. Figurky klademe na plech, pokrytý pečicím papírem. Před pečením je necháme oschnout a pak je ještě potřeme rozšlehaným vejcem. Ozdoby z vizovického těsto pečeme v troubě s mírnou teplotou, dokud nebudou mít zlatožlutou barvu.

Pěkné ozdůbky z vizovického těsta jsou ideální dekorací na rustikálně laděný vánoční stromek. Oblíbené vizovické těsto se hodí také na svícny a šikovné ruce zvládnou i betlémy.

Autor: Obchod s dárky