Pivní půllitr aneb z čeho čepované pivo nejvíc chutná

21. 8. 2015

Dopřáváte si rádi po klasickém nedělním obědě vychlazené pivo, které má správný říz? Pokud vám záleží nejen na kvalitě pěnivého moku, ale také na sklenici, z níž pijete, děláte dobře. Podle nedávného výzkumu totiž i design pivních sklenic přispívá ke kultuře pití piva. Co vy na to?

Pivní půllitr „na věčné časy“

Není potřeba připomínat, že pivo je nápoj oblíbený napříč generacemi i společenskými vrstvami. Pro mnohé lidi – zvláště pánové o tom vědí své – se způsob pití piva stává určitým rituálem. Konzervativní pivaři nejspíš nedají z ruky svůj oblíbený půllitr, z něhož pijí zlatavý mok už velmi dlouhou dobu. Ledaže by se jim rozbil. Pak by asi stejně sháněli podobný typ pivní sklenice. Kdo patří k té mladší generaci milovníků piva, ten bude možná k designu nápojového skla tolerantnější.

Lechtivý dekor pivní sklenice

Pivní sklenice

Pokud hledáte vhodný dárek pro oddané příznivce chmelového nápoje, pivní půllitr je dobrou volbou. Nejlepší je vybírat novou sklenici pro vášnivého pivaře a ctitele ženské krásy zároveň. Takový půllitr s torzem ženského těla umožní vychutnat si pivo dvojnásob. Sexy křivky na pivní sklenici nejsou jediným originálním nápadem designérů, nápojové sklo získává nejrůznější tvary, od soudku s polootevřeným uchem připomínajícím ocas až po pirátskou lebku.

Naši předkové by se divili

Současné pivní sklenice se od těch historických v mnohém liší. Klasické půllitry s nezbytným uchem začínají nahrazovat netradiční pivní sklenice na noze. Nejen tištěné logo tak může odlišovat nápojové sklo určené pro milovníky piva. Do popředí zájmu se dostávají sklenice s různými reliéfy, které za skleněnou vitrínou udělají velkou parádu.

Víte, že…

  • v nejdávnějších dobách se pivo pilo z kamenných či dřevěných nádob, nebo dokonce ze sešívaných kousků kůže
  • v době morové epidemie měly nádoby na pivo uzavíratelný vršek, aby se do nich nedostal hmyz, který by přenášel nemoci
  • první skleněné půllitry, umožňující pohled na čistotu piva, se objevily až na přelomu 19. a 20. století

Zajímavý sběratelský artikl

O nadšených sběratelích pivních etiket nebo tácků jste už určitě slyšeli. Ale existují i sběratelé pivních sklenic, a není jich málo. Mimochodem, úspěšnost půllitrů se u štamgastů prý měří podle počtu ukradených kusů. To by asi nešlo v Číně, kde si muži dopřávají pivo na ulici přímo z plastových sáčků. Ti, kteří vydrží donést nápoj až domů, si ho prý pak přelévají do vlastních lahví. Jak se říká: jiný kraj, jiný mrav!

Autor: Obchod s dárky