Přání a dárky ke Dni matek

5. 5. 2014

Den matekNa druhou květnovou neděli připadá svátek, který je sice převzatý, ale docela rychle se u nás zabydlel. Jedná se o Den matek, tradiční svátek oslavující mateřství, a týká se všech maminek bez rozdílu věku. K významnému květnovému svátku kupujeme maminkám hezké dárky nebo je vlastnoručně vyrábíme. A pokud jsme daleko, určitě nezapomeneme poslat alespoň pěknou pohlednici.

Krátké nahlédnutí do historie

Svátku matek patří místo v kalendáři už hodně dlouhou dobu. Dá se říci, že oslava mateřství probíhala v různých formách už od starověku. Například ve starém Řecku se pravidelně slavil svátek plodnosti, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey (Kybelé), matky bohů.

Za opravdovou zakladatelku svátku matek je považována Anna Marie Jarvisová, máma jedenácti dětí, která bojovala za práva všech matek. Tato žena ovšem později těžce nesla, že se v USA stal Den matek komerčním svátkem. Na českém území se maminkám veřejně vzdával hold od roku 1923 zásluhou Alice Masarykové. Za totality však dostal přednost Mezinárodní den žen a k svátku matek jsme se vrátili až po roce 1989.

Jak volit dárek ke Dni matek

Při výběru dárků pro maminky nebo babičky se můžete orientovat podle věku, zálib nebo povahových vlastností. Dárek může být prakticky zaměřený, anebo se může jednat o krásnou dekoraci či módní doplněk. Každá maminka jistě přivítá dárky pro zdraví a krásu a věnovat můžete také užitečné relaxační pomůcky. Milé je k dárku pro mámu přidat i hezkou květinu a menší děti se určitě rády naučí i veršované přání nebo písničku. Pochvalu si pak zaslouží každý školák, který dokáže originální básničku pro maminku složit sám.    

Cenné jsou vlastnoručně vyrobené dárky  

Pokud máte šikovné ruce, spoustu nápadů a velkou chuť tvořit, vyrobte dárek pro maminku sami. Kreativní činnost zvládnou i děti a jejich přáníčka k svátku matek jsou často velice nápaditá. Vlastnoručně zhotovený dárek může mít třeba podobu jedinečného srdce z lásky nebo se můžete pustit do výroby podle vlastního námětu. Vytvářet přání ke Dni matek lze z obyčejného barevného papíru nebo vám vhod přijdou barvy na sklo či keramická hlína.    

Autor: Obchod s dárky