Přání k Vánocům, které potěší

10. 12. 2014

Krásné a šťastné vánoční svátky si lidé vzájemně přejí prostřednictvím papírových kartiček už více jak 150 let. Vánoční pohlednice byly nejprve posílány v zalepených obálkách, ale v 2. polovině 19. století se už rozesílaly samostatně. Přestože doba přinesla nové možnosti jak přát k Vánocům a novému roku, spousta lidí nedá na posílání pohlednic dopustit. Patříte mezi ně?

Kdo „vynalezl“ vánoční pohlednici

Pohlednice s vánočními motivy se dodnes těší velkému sběratelskému zájmu. Kdyby ale nebylo geniálního nápadu jednoho anglického gentlemana, možná by toto hobby ani nevzniklo. Traduje se, že obchodník Henry Cole nerad psal každoroční blahopřejní dopisy k Vánocům a tak se rozhodl ulehčit si práci. Roku 1843 si u jednoho populárního malíře objednal obrázek natištěný na papíře, a to ručně kolorovaný. První vánoční pohlednice byla na světě a stala se doslova hitem! Ať už je otcem vánočních pohlednic kdokoliv, jisté je, že si je posíláme dodnes.

Přání k Vánocům v našich končinách

Jak to bylo s pohlednicemi přejícími krásné vánoční svátky u nás? Ještě kolem roku 1900 se prodávaly hlavně pohlednice s německými nápisy a němčinu vytlačila naše mateřština až po roce 1918. Na českých vánočních pohlednicích se často objevovaly motivy romanticky zasněžených krajinek, nazdobených stromečků, jesliček nebo andělíčků vznášejících se na noční obloze. Některé pohlednice prý byly dokonce pocukrované, aby připomínaly sníh a evokovaly skutečnou zimní náladu.

Tip na krátký výlet

Pokud vás historie pohlednic, nejen těch vánočně laděných, zajímá, můžete navštívit Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Součástí exponátů je i rozsáhlá sbírka s pohlednicemi všech žánrů. Pokud během zimních prázdnin nepojedete s dětmi na hory, třeba byste si mohli udělat rodinný výlet a potěšit se pohledem na nejrůznější motivy na krásných starých papírových kartičkách.

Vánoční přání v mnoha podobách

Pohlednice k Vánocům a s blahopřáním do nového roku posíláme hlavně příbuzným a známým, kteří jsou daleko a nemůžeme jim popřát osobně. Pokud máte členy rodiny a kamarády blízko, můžete popustit uzdu fantazii a darovat jim originální létající přání. Tradice spjatá s posíláním přáníček do nebes k nám přišla z Dálného východu a získala si velkou oblibu. Vzkaz do nebe se píše rovnou na barevný lampiónek z nehořlavého a ekologického rýžového papíru. Může se jednat o dopis ježíškovi, přání k Vánocům nebo třeba novoroční PF.

Létající přáníJak poslat létající přání vzhůru k oblakům:

  • nejdříve si zvolte vhodný terén, nejlépe volné prostranství
  • lampiónky nepoužívejte, pokud vane silný vítr (nad 5 km/hod)
  • létající přání je vlastně malý horkovzdušný balónek, který se po zapálení hořáku naplní horkým vzduchem a odlétá k nebi
  • hořák balónku tvoří kostička suchého lihu, který po vyhoření samovolně zhasne
  • jakmile náplň vyhoří, lampión se snese k zemi a sám se rozloží.

Jednoduchý návod na netradiční vánoční přání

Kdo je kreativní a rád vytváří zajímavé věci, může se nechat inspirovat nápadem na nevšední, a především báječně chutnající vánoční přání. Ojedinělou dekorací ze sušeného ovoce můžete překvapit třeba kolegy na firemním vánočním večírku. Použít můžete vlastní usušená jablka, hrušky, švestky, meruňky či hrozny, nebo si potřebný „materiál“ zakoupit.

Jak na to?

Na několik špejlí napícháte různé druhy ovoce v libovolném pořadí a drátkem nebo potravinářským provázkem je pevně svážete do jedlé ovocné kytice (k jejímu ozdobení lze využít barevnou mašličku). Vánoční kytice ze sušeného ovoce hezky vypadá vložená do malého proutěného košíku a ještě k ní můžete přiložit kartičku s krátkým vánočním přáním nebo Péefko.

Autor: Obchod s dárky