Přichází éra robotů – budou umět úplně všechno?

30. 3. 2016

Robot coby hračka pro děti   

Kluci a holky všech generací milují hračky, které jim připomínají reálný svět. Dnešním dětem se zavděčíte moderními hračkami, třeba v podobě solární stavebnice. Z jednotlivých dílků si děti sestaví vlastního robota, vesmírné vozítko či průzkumný modul. Hračka se bude pohybovat díky sluneční energii, na suchu i po vodě. Solární robot může být přetvořen až do několika různých podob. Díly stavebnice se k sobě nelepí či jinak pevně nefixují, a tak můžete každý model snadno rozebrat a sestavit nový.

Solární robot

Android – specifický typ robota

Představujete si pod označením „robot“ pouze stroj, který nějakým způsobem připomíná lidskou bytost? Podle odborníků na robotiku a kybernetiku tato představa odpovídá pouze specifickému typu robota – androidovi. Škála robotů je ale mnohem rozmanitější a můžeme do ní zahrnout například montážní roboty v továrnách, vesmírné roboty nebo pokročilé armádní pomůcky. Roboti už dávno nejsou jen na hraní či pro zábavu. Dokáží lidem pomáhat, léčit je, ale i šmírovat. Vize vědců a konstruktérů je jasná: musíme se připravit na to, že  robotičtí pomocníci nás už brzy obklopí ze všech stran. 

Robot do každé domácnosti

Když se řekne „robot“, vybaví se mnohým z nás také Japonci a jejich kladný vztah k umělým bytostem všeho druhu. Japonští vědci a technici v této oblasti opravdu činí velké pokroky. Snaží se třeba zkonstruovat dokonalého robotického sluhu. Jejich domácí roboti se už například dokáží ohánět koštětem nebo přinesou pití. Do kávy vám šikovný robot dá přesně tolik kostek cukru, kolik ukážete. Ale strachovat se, že vám z oblíbeného drinku upije, to zatím nemusíte. Další výhodou je, že robotický pomocník od vás nebude požadovat plat, nebude odmlouvat ani marodit.

Bát se robotů, nebo ne?

Etické pravidlo říká, že robot nesmí ublížit člověku! Jestli to bude skutečně platit, nejspíš ukáže až čas. Možná bude s roboty legrace a užijeme si to. Avšak tvůrci sci-fi knížek a filmů nám většinou nabízejí hrůzu nahánějící vize. Máme je brát vážně? Správnou odpověď si zatím musí každý najít sám. 

Autor: Obchod s dárky