První adventní neděle

27. 11. 2014

Advent je přípravným obdobím na Vánoce a první adventní nedělí nastává doba plná těšení a očekávání. Zapálíme první svíci na adventním věnci, abychom se v ustavičném spěchu zastavili a připomněli si blízkost Vánoc. Advent v době našich předků byl plný lidových zvyků a obyčejů – také dnes se jimi můžeme nechat inspirovat.

Adventní věnec je prvním poslem Vánoc

Adventní věnecVšechny adventní neděle mají pohyblivé datum, ta první (říká se jí „železná“) je v kalendáři vždy mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Předvánoční období trvá čtyři týdny, a proto se počet svící na tradičním adventním věnci ustálil na stejném počtu. Adventní věnce se dříve buď vyřezávaly ze dřeva a barvily na zeleno, nebo se zhotovovaly ze zelených větviček smrku a dalších jehličnanů. I v dnešní moderní době je kruhový věnec se čtyřmi svíčkami oblíbenou vánoční dekorací. Jak si ho vyzdobit, aby vám dělal radost?

Tipy na strojení adventního věnce

Naše prababičky na výrobu adventních věnců používaly přírodní materiály, nejčastěji chvojí, šišky a jeřabinové proutky. Jedná se o suroviny dostupné i dnes, ale ozdobit adventní věnec klidně můžete podle vlastní fantazie. Důležité je, aby se vám a vašemu okolí líbil. Příjemně váš byt provoní například adventní věnec ze sušeného ovoce a koření.

Jak na to…

Výroba adventního věnce1. Základem věnce je korpus a jedlové větve, případně si můžete pořídit korpus už ozeleněný. Dále si připravte vlašské ořechy, plátky sušeného pomeranče nebo jablečné křížaly a hodit se bude i zajímavé koření, jako je celá skořice či badyán.

2. K ruce si vezměte šikovné pomůcky – tavnou pistoli, zahradnické nůžky, drátek a zápichy na svíčky. Na klasický adventní věnec patří svíce ve fialové (sakrální) barvě, ale mohou být i červené nebo bílé.

3. Poté nastříháte větvičky na menší části a fixujete je na korpus. Měly by ho celý přikrýt, aby nikde neprosvítal. Pak přijdou na řadu zápichy, na které zabodnete svíčky a můžete začít s dekorováním věnce.

4. Ořechy, kousky usušeného ovoce a koření připevněte nejlépe pomocí tavné pistole. Nakonec si můžete vytvořit mašle z látkové nebo papírové stuhy a za pomoci drátku je umístit na adventní věnec (v ideální vzdálenosti od svíček).

Adventní kalendář pro malé nedočkavce

Než si děti rozbalí pod vánočním stromečkem své dárky, uplyne od první adventní neděle spousta času. Aby dětem čekání na ježíška rychleji uteklo, vytvořte jim nápaditý adventní kalendář. I v minulosti děti dostávaly krásné adventní kalendáře, jako dárek na první adventní neděli. Zhotovené byly ze dvou listů papíru. Jeden z nich obsahoval v malých okénkách 24 vánočních básniček a na druhém byl natištěn stejný počet tematicky laděných obrázků. Děti každý den vystřihly jeden obrázek, nalepily ho k příslušnému textu a na Štědrý den se před nimi odkryla celá vánoční krajinka.

Jak vyrobit jednoduchý adventní kalendář

Adventní kalendářNemáte moc času, ale chcete svým dětem nebo vnukům vlastnoručně vyrobit originální adventní kalendář? Stačí využít obyčejné krabičky od sirek a můžete vytvořit vánoční vláček plný překvapení nebo „adventního“ hada. Pokud máte chuť tvořit, nechte se inspirovat následujícím návodem.

1. Potřebovat budete 24 prázdných krabiček na zápalky (nejlépe větší velikosti), které překryjete (přelepíte) barevnou lepenkou.

2. Krabičky propojte ozdobnou šňůrkou a budete mít dlouhého hada, nebo malé vagónky, ke kterým můžete tavnou pistolí přilepit kolečka z korku. Podle vlastní fantazie je pak možné vytvořit i lokomotivu.

3. Každý dílek hada nebo vagónek vláčku může obsahovat drobný dáreček, například prstýnek, magnetek na lednici, malého keramického andílka, sladký bonbón či ledovou čokoládu. A pokud se dárek do krabičky od sirek nevejde, vyřešte to lístečkem se vzkazem, kde překvapení hledat.

Autor: Obchod s dárky