Stolní hry – jaké byly dříve a které jsou oblíbené dnes

18. 11. 2014

Čím zaháněli nudu ve starověku

Archeologické nálezy dokazují, že propracované herní plány byly zprvu vyrývány do kamene či hliněných tabulek. Jako hrací kameny nebo figury nejčastěji sloužily oblázky. Velmi zajímavý je nález z hrobky vládců v jižní Mezopotámii (asi 2600 let př. n. l. ) – našla se zdařilá dřevěná herní tabulka vykládaná světle modrým lazuritem a mušličkami. O tom, že stolní hry byly ve starověku velice oblíbené, svědčí i obrazy na zdech starověkých domů v Pompejích nebo ve skalních jeskyních v Indii.

Středověké stolní hry

Přestože se mnoho písemných zmínek o stolních hrách v období středověku nedochovalo, spadají do tohoto období zábavné hry jako mlýnek nebo vrhcáby. Nejspíš v Indii vznikla hra, která byla předobrazem pro šachy, a také se už hrálo něco jako dnešní dáma. Novověk pak přinesl velkou oblibu karetních her a her v kostky. Jde-li o hráčskou karetní vášeň, ta byla dlouho odsuzována, protože se obvykle hrálo pro peníze.

Kde se vzalo domino?

Zajímavé je, že neexistují žádné věrohodné důkazy o tom, kdy vzniklo oblíbené domino. Podle některých zdrojů mají zásluhu na vzniku malých hracích destiček, původně pouze dřevěných, vynalézaví Číňané. Dá se říci, že domino je vzdáleným příbuzným karet a slouží nám nejen ke hře. Z dominových destiček můžeme vytvářet i bezvadnou podívanou plnou triků. Z různých obrazců vytvořených z barevných hracích destiček nás mnohdy přechází zrak a efekt padajícího domina nás nepřestává naplňovat úžasem. Mrkněte na video ukázku.

Stolní hry – verze pro děti nebo pro dospělé

Zahrát si zábavnou stolní hru mohou nejen dětští hráči, řada deskových her je přizpůsobena dospělým. Populární je například alkoholová verze Člověče, nezlob se! nebo si dospěláci rádi zahrají lechtivé stolní hry. Pro dlouhé zimní večery je jako stvořená rodinná desková hra, kterou si mohou společně zahrát všechny generace.

Autor: Obchod s dárky