Svatební zvyky aneb dáte na pověry?

14. 6. 2015

Svatba je důležitá životní událost, a tak není divu, že si nevěsta a ženich chtějí předem své manželské štěstí pojistit. Proto vznikla celá řada pověr a zvyků, které museli snoubenci dodržovat, aby jim to v manželství opravdu klapalo. Některé svatební zvyky nenávratně odvál čas, ale některé se stále dodržují. Pokud vás zajímá, jak si mohl mladý pár předem zajistit šťastnou budoucnost, čtěte dále...

Nejprve tu byly zásnuby

V minulosti to neměli budoucí ženich a nevěsta vůbec jednoduché. Než zazněly pomyslné svatební zvony, musely se nejdříve konat zásnuby, kterým předcházelo často i velmi dlouhé namlouvání. Teprve po zásnubách se mohl vztah s druhou osobou (myšl

eno opačného pohlaví) legalizovat a snoubenci se mohli bok po boku objevovat na veřejnosti. A zajímavé je, že ani zásnuby, hlavně v bohatších rodinách, se neobešly bez darů. Budoucí snoubenka dostala od svého vyvoleného krásnou kytici a zásnubní prsten, nejlépe s drahým kamenem. Snoubenci jeho dívka darovala například řetízek, hodinky či jinou věc, kterou měl stále nosit u sebe.

Jaké zvyky provázely svatební obřad    

Některé svatební zvyky jsou opět v módě, třeba jako sypání rýže. Co symbolizuje, dnešní organizátoři svateb možná ani netuší. Novomanželé byli od nepaměti zasypáváni rýžovými zrníčky proto, aby jim byla dopřána hojnost potomků. V některých oblastech byla rýže nahrazena konfetami, oříšky nebo rozinkami. Na mnoha svatebních hostinách se i dnes stále dodržuje starý zvyk, jako je společné pojídání polévky z jednoho talíře. Nebo se talíř rozbije, protože se vždy věřilo, že střepy přinášejí štěstí.

Střepy

 

Co už odnesl čas…

Nejspíš velmi poskrovnu se ještě udržuje zvyk péct několik týdnů před svatbou „zvací koláčky“. Ty se pak rozdávaly sousedům nebo příbuzným, pro něž byly zároveň pozvánkou na svatební hostinu. K zajímavým svatebním zvykům na venkově rozhodně patřila zkouška ženicha, a nové příbuzenstvo si prokleplo i nevěstu. O průběhu zkoušky neměli snoubenci předem ani tušení, vlastně šlo o jakousi malou lest.

Pokud jde o ženicha, byl před něj na prahu nevěstina domu připraven špalek se sekerou a lahví vína. Když mládenec do ruky vzal nejprve sekeru, znamenalo to, že bude dobrý hospodář. Běda však, když nejprve ženich sáhl po lahvince alkoholu. Tím pádem se uvedl jako lehkovážný opilec a rodina nevěsty se měla na pozoru. Snadné to neměla ani slečna nevěsta. Ta musela prokázat, že umí hbitě zacházet s metlou, kterou také musela vrátit přesně na to místo, kde ji vzala. Jen tak mohla být považována za pečlivou hospodyni.

Věříte na svatební pověry? 

Asi je lepší nechat některé svatební zvyky dávné historii. Budete se vdávat a chcete si štěstí přece jen trochu naklonit? Zvolte třeba nevinný zvyk, který praví, že nevěsta má mít v den svatby na sobě něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého. To už se dá zařídit.  

Autor: Obchod s dárky