Svátek všech zamilovaných – proč a jak ho slavit

12. 2. 2016

Kdo byl svatý Valentýn?  

Pokud chceme poznat život světce, který se stal patronem zamilovaných lidí na celém světě, musíme se vrátit až do starověkého Říma. Jedna z legend praví, že císař Claudius II. chtěl zákazem zasnoubení a svatebních obřadů vytrestat římské vojáky, kteří kvůli svým manželkám a rodinám bojkotovali povinnost vstupovat do služeb armády. Císaři se ale postavil římský kněz Valentýn, který dál v tajnosti oddával zamilované páry. Za svou odvahu však byl odsouzen k trestu smrti a o život přišel právě 14. února (roku 296 n.l.). Od té doby uběhla pěkná řada let, ale sv. Valentýn je dodnes považován za symbol lásky a věrnosti.

V anglosaských zemích má valentýnský svátek dlouholetou tradici a v posledních letech si získává stále více příznivců také v našich končinách. Zvyk dávat si dárky k Valentýnu nebo si posílat pohlednice se srdíčky či jinými láskyplnými motivy se k nám dostal až po roce 1989. Jistou zásluhu na vzrůstající oblibě valentýnské tradice mají i populární zahraniční filmy laděné v romantickém duchu. Za všechny si připomeňme například úžasný film Láska nebeská (2003). Ostatně zpříjemnit si svátek Valentýna zamilovaným příběhem také není na škodu.

Červená srdíčka, cukrovinky i plyšáci

Víte, co je považováno za typický dárek na Den svatého Valentýna? Bývá to čokoláda v rozmanitém provedení. Dále se mezi valentýnskými dárky objevují různé dekorativní předměty, jako například hrníčky v designu srdce, a stranou zájmu nezůstávají ani roztomilí plyšoví medvídci. K oblíbeným dárkům patří i květina či vlastnoručně vyrobené valentýnské přání. Partneři si mohou vzájemně darovat i originální zážitek, třeba v podobě letu balónem, příjemné masáže nebo pivní lázně.

Strom se srdci

Svatý Valentýn v jiných zemích

K svátku sv. Valentýna se vztahují i zajímavé lidové zvyky, které se v mnoha zemích předávají z generace na generaci. Například Američané vycházejí z tradice, že valentýnky (přáníčka k svátku Valentýna) by se měly zásadně vyrábět ručně! Za zmínku stojí, že v Americe se Valentýn neslaví jen v páru, ale také mezi přáteli. Už na tamních základních školách si děti mezi sebou rozdávají sladkosti nebo valentýnská přáníčka, která vytvářejí i pro své rodiče.  

V některých částech Anglie si pro změnu potrpí na jednu netradiční zvyklost. Mladí lidé nedočkavě vyhlížejí v den valentýnského svátku holuba, protože věří, že právě tento opeřenec přináší pravou lásku a symbolizuje věrnost. V Itálii je svatý Valentýn vítanou příležitostí jak oslavit přicházející jaro. Oslavy zamilovaných proto často probíhají venku, kde lidé společně tančí nebo zpívají. Ani Italové však nezapomínají na valentýnské dárky a připravují romantické večeře.    

Víte, že:

  • šperk nebo spodní prádlo dostávají na Den sv. Valentýna nejčastěji Francouzky
  • ve Velké Británii vévodí valentýnským dárkům plyšový medvídek či jiná plyšová hračka   
  • dárečky ve tvaru srdce jsou hodně populární v Turecku nebo Bulharsku. 

Autor: Obchod s dárky