Tajemné vánoční věštění

9. 12. 2014

Štědrovečerní noc patří k nejtajemnějším nocím celého roku. Naši předkové důsledně dodržovali magické zvyky a obřady, které jim měli zajistit především dobrou úrodu v následujícím roce. Vánoční věštby pomáhaly poodhalit roušku budoucnosti a týkaly se hlavně zdraví, dětí nebo svatby. Pokud věříte v kouzelnou moc hvězdné vánoční noci, můžete si některý z magických rituálů vyzkoušet.

Čarování u štědrovečerního stolu

Už během slavnostní večeře na Štědrý den platila pravidla, která naši předkové nebrali na lehkou váhu. Například všechny čtyři nohy slavnostně prostřeného stolu obepínal pevný řetěz, který symbolizoval soudržnost rodiny v novém roce. Pod talíře se schovávaly mince nebo rybí šupiny, aby bylo dostatek peněz (tento vánoční zvyk se v mnohých rodinách dodržuje dodnes). Zbytky od večeře se dávaly stromům, aby rodily hodně ovoce, a z jídla musela ochutnat i domácí zvířata.

Tajemství vodní hladiny

Co se bude odehrávat v budoucnosti se lidé snažili zjistit pomocí zaručených vánočních věšteb. Pokud si z hodin literatury vybavujete Kytici od Karla Jaromira Erbena, věštění z vodní hladiny vám nebude neznámé. K zamrzlému rybníku nebo jezeru bylo nutné přijít přesně v době, kdy se začaly ozývat půlnoční zvony. Pak bylo potřeba do ledu vysekat díru, v níž se kromě hvězdné oblohy měly objevit i obrazy z budoucnosti. Bylo možné je spatřit jen na okamžik, a to při posledním úderu půlnočního zvonu.

Hvězdička v jablíčku a další kouzla

Krájení jablkaJakmile skončila štědrovečerní večeře a rozdaly se dárky, celá rodina se sešla u společné zábavy spojené s vánočními zvyky. V některých domácnostech se lidové obyčeje dosud udržely. Snad všichni jsme zvědaví, zda po rozkrojení jablíčka uvidíme hvězdičku, která znamená stálé zdraví. Pouštíme po vodě malinké svíčky ve skořápkách ořechů a chceme vědět, kam doplují. Vdavekchtivé slečny jistě nezapomenou o Štědrém večeru vhodit za sebe botu, aby zjistily, zda zůstanou doma (špička střevíce ukazuje směrem do místnosti) nebo zda najdou toho pravého a vdají se (špička boty je namířena ke dveřím).

Vánoční lití olova

Lití olovaJedná se o starodávný zvyk spojovaný s keltskou magií a dodnes je součástí vánočních tradic v mnoha zemích, nejen u nás. Pokud budete chtít, i vy si můžete se svými blízkými litím olova a věštěním zpestřit Štědrý večer. Sada na odlévání olůvek je dnes běžně dostupná a správný postup vám nyní prozradíme krok za krokem.

Jak na lití olova:

  • olovo roztavíme v kovové nádobce (pánvičce) nad plamenem svíčky
  • roztavený kov opatrně lijeme naběračkou do nádoby se studenou nebo vlažnou vodou
  • olovo ztuhne asi po 5 minutách a teprve potom je můžeme vyjmout z vody
  • v duchu si položíme jednu otázku (jasně formulovanou) a začneme zkoumat, co nám olůvka věští

Příklady základních tvarů a jejich významy:

Rovné čárySpokojený a poklidný život
Vlnité čáryNejasnosti a zmatky
OválSňatek z lásky
ČtverecHarmonický život
TrojúhelníkyÚspěch v podnikání
Uzavřený kruhDědictví nebo výhra
Dva kruhySvatba
KvětinyRodinné štěstí
StromyDlouhá životní cesta

Věštby o lásce – Kouzelný slaneček

Snad nejzvědavější byla na svou budoucnost mladá děvčata. K oblíbeným vánočním věštbám patřila i ta, v níž hrál hlavní roli zdánlivě obyčejný slaneček. Často byl součástí štědrovečerní večeře a dívka toužící vědět, který mládenec je ten pravý, po snězení slanečku už nesměla s nikým promluvit ani se napít vody. Když to vydržela, o štědrovečerní noci se jí ve snu zjevil budoucí ženich. Děvče se mohlo spolehnout na to, že je to skutečně on, pokud jí podával sklenici vody. Možná, milé slečny, stojí věštba s kouzelným slanečkem za pokus.

Autor: Obchod s dárky