Tradiční vánoční pokrmy

17. 12. 2014

V minulosti bylo nepsaným zvykem podávat na Štědrý večer celkem devět pokrmů. Prozradíme vám, které to například byly. Podle receptů našich prababiček si můžete připravit klasické vánoční jídlo, jako je kroupový kuba, hubník nebo jahelník. Dříve velmi oblíbené štědrovečerní pokrmy vám mohou zpestřit moderní sváteční jídelníček.

Prostřený vánoční stůl

Vánoční stůlPokrmy podávané na Štědrý večer se lišily kraj od kraje, a roli hrálo také společenské postavení rodiny a to, zda lidé žili ve městě nebo na venkově. Řada chutných pokrmů však měla své pevné místo ve všech domácnostech. Ke štědrovečerní večeři se nejprve podávaly oplatky s medem, česnekem, ovocem či bylinkami. Následovala sytá polévka, zpravidla ochucená sušenými houbami. Dalším chodem byl oblíbený kuba z krupek, kaše z jáhel, hrachu nebo krupice a nechyběl dezert, většinou v podobě sušeného ovoce.

Jak se připravoval hubník

Na svátečním stole v Podkrkonoší nikdy nescházel hubník, který skvěle chutnal teplý i za studena. Jednoduchý recept můžete vyzkoušet i vy.

Suroviny:

  • pečivo (například 6 rohlíků)
  • 6 dkg sušených hub
  • 6 dkg krupek (krupice)
  • špetka soli a pepře
  • dvě vejce
  • česnek a cibule
  • sádlo a ¼ l mléka

Houby uvaříme do měkka a nakrájíme na malé kousky. Pečivo (může být i starší) pokrájíme na kostičky a zalijeme mlékem. Rozmočené pečivo rozmícháme na kaši a přidáme vařené krupky nebo krupici, zpěněnou cibulku, česnek, vejce a houby. Poté kaši osolíme a okořeníme podle chuti. Opatrně rozmícháme na řídké těsto, pak hmotu omastíme sádlem a dáme ve vymaštěném, horkém pekáčku do trouby. Hubník se peče tak dlouho, dokud se na něm neobjeví zlatá křupavá kůrka.

Jahelník – jedno z nejstarších vánočních jídel

JahelníkJak hospodyně připravovaly jahelník? Nejdříve spařily jáhly horkou vodou a potom k nim přidaly usušené švestky, nakrájená jablka a trochu sádla. Směs je potřeba dobře promíchat a v sádlem vymaštěném pekáčku upéct v troubě. Jahelník lze dělat na sladko nebo se slanou chutí.

Kuba – dodnes oblíbený štědrovečerní pokrm

Také toto vánoční jídlo je možné připravovat na různé způsoby. K nejstarším receptům patří tak zvaný černý kuba. Jak se připravoval? Do uvařených (ještě horkých) krup se zamíchaly udušené sušené houby, jako třeba hřiby nebo modráky. Dále se přidávalo hodně česneku, sůl, trochu pepře a někdy i majoránky. Pečlivě promíchaná směs se dávala upéct do trouby na vymaštěném pekáči.

Tip z Moravy: Na Moravě bylo zvykem vylepšit chuť „černého“ kuby uzeným masem a nakládanými kyselými švestkami. Dělávaly se podobně jako kyselé okurky a k tučným jídlům našich babiček chutnaly výborně.

Sladké moučníky na štědrovečerním stole

Klasické vánoční cukroví bylo pro některé domácnosti příliš drahé, a tak hospodyňky připravovaly jiné sladké pochoutky. Třeba v Polabí se na Štědrý den chystaly vynikající peciválky.

Jaký byl postup? Z kynutého těsta se upekly malé vdolečky nebo buchtičky plněné mákem. Těsně před večeří se polévaly horkým mlékem a pod plátýnkem se nechaly rozpařit. Plněné peciválky se posypaly cukrem a skořicí, ty prázdné se mastily, cukrovaly a sypaly mákem. Peciválky se na svátečním stole objevovaly nejčastěji jako druhý chod.

„Ovocnému stromoví od večeře kosti…“

A na závěr je třeba zmínit jeden vánoční obyčej, který hrál u našich předků velkou roli! Štědrost musela být projevována nejen lidem, ale i dobytku a stromům (jak píše například Karel Jaromír Erben). Hospodáři se tak snažili pro následující rok zajistit dobrou úrodu a hojnost v hospodářství.

Autor: Obchod s dárky