Už vás zima nudí? Nalaďte se na jaro

15. 3. 2016

Než jaro zaťuká…

Pokud máte té letošní, poněkud divné zimy už dost, začněte se chystat na jaro. Jak na to? Věřte, že příjemná jarní atmosféra spočívá ve zdánlivě drobných detailech. Doma se například můžete obklopit polštářky, svíčkami či jinými dekoracemi v zelených barevných tónech – a hned budete jaru o krůček blíž. Zelená barva totiž symbolizuje přírodu, klid, harmonii a tradičně je spojována s jarem, kdy vše začíná kvést a probouzet se k novému životu. Za zmínku určitě stojí i to, že se zelenou barvou byla ztotožňována také Afrodita, řecká bohyně krásy a lásky. Pokud zelená zrovna nepatří mezi vaše oblíbené barvy, sáhněte po svěží žluté či oranžové.

Detoxikace organismu podle našich babiček

Psychologii barev naši předkové tak nezkoumali, ale přípravu na jarní období rozhodně nepodceňovali. Jaro vždycky vítali ve vydrhnutých a pečlivě uklizených domovech – před velikonočními svátky se bílily stěny domů, okna se otvírala vstříc prvním slunečním paprskům a na šňůrách vlálo čerstvě vyprané prádlo. Jarní očista se týkala jak obydlí, tak i lidského organismu. Naši předkové si odpírali všechno nadbytečné, takže nejedli maso a nemastili. Postnímu jídelníčku vévodila pučálka (naklíčené pražené luštěniny) a také zeleninové nebo luštěninové polévky či kaše. Jedlo se domácí celozrnné pečivo, kvašené zeli a čerstvé bylinky.  

Jarní omlazovací kúra

Také naše prababičky chtěly být zdravé a dlouho mladé, a nedaly proto dopustit na jednu prospěšnou rostlinku, která se nazývá česnek medvědí. Dříve si všechny bylinky musely hospodyně nasbírat a usušit samy, nám dnes stačí zajít do obchodu a můžeme očistnou kúru ihned vyzkoušet. Pokud vsadíte na česnek medvědí, vězte, že má všechny vlastnosti klasického česneku, jen je mnohem léčivější. Čerstvé listy tohoto přírodního antibiotika jsou skvělým kořením, stačí je nadrobno posekat jako pažitku a sypat do polévek, omáček či salátů. Zdraví a svěží budete i díky tinktuře, nebo můžete česnek medvědí užívat i jako víno.

Květinový doping

Jarní jídelníček máte promyšlený, ale chcete potěšit i svoji duši? Nezapomeňte na krásné květiny, které jsou jedním ze symbolů jara, a hlavně pozitivně ovlivňují naši psychiku. Mají schopnost potěšit, uklidnit nebo inspirovat. Zejména na jaře, když jsme po zimních měsících unavení a bez nálady, je velmi prospěšné provonět byt květinami. Určitě si vyberete tu pravou jarní květinu, která vás nabije novou energií.

Náš tip:

  • hyacint okouzlí všechny milovníky sladkých a silných vůní
  • pro chvíle rozjímání zvolte růžové tulipány, z červených nebo žlutých tulipánů můžete čerpat energii
  • narcis je oblíbená jarní květina, úzce spojená s Velikonocemi
  • milým kvítkem je pryskyřník, který obdivují hlavně lidé s fantazií

Způsobů, jak „přivolat“ jaro, je mnohem více. Pokud třeba nechcete do vázy shánět čerstvé květiny, stačí interiér bytu provonět vonnými esencemi či svíčkami. Důležité je, aby vám bylo dobře.

Autor: Obchod s dárky