Vánoční dárky – odkdy a proč si je dáváme

26. 10. 2014

Dnes už si Vánoce bez dárků málokdo dokáže představit. Krásně zabalené dárky rozdávané na Štědrý večer pod vánočním stromečkem patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako domácí cukroví, koledy nebo betlémy. Nebylo tomu tak ale vždycky. Kdy se lidé začali o vánočních svátcích vzájemně obdarovávat a jak se dárky měnily v průběhu let, vám prozradíme v následujícím článku.

Víra v magickou moc darované věci

Jak už to bývá, každý vánoční obyčej je opředen tajemstvím a legendami. Stejné je to i s nadělováním vánočních dárků. Proč si je vlastně dáváme? V moudrých knihách se dočteme, že lidé od nepaměti věřili na to, že dárky mají kouzelnou moc, protože jsou dávány z lásky a úcty k druhému člověku. Dávání dárečků mělo také v minulosti upevňovat vzájemné vztahy, a to nejen mezi členy rodiny.

Příběh o malém nositeli vánočních dárků

Zatímco v našich končinách děti věří na Ježíška, který jim na Štědrý den splní jakékoliv přání, jinde přinášejí dárky zcela jiné bytosti. Velmi známou vánoční postavou je Santa Claus a dříve narození si určitě vybaví i dědu Mráze. Velmi pěkný a napínavý je vánoční příběh o malém sirotkovi jménem Nicolas. Tento šikovný klučina začal rozdávat dárky, aby se odvděčil všem rodinám, které se ho po smrti jeho vlastních rodičů ujaly. Rodinný film, který stojí za zhlédnutí, má název Legenda o Vánocích a vznikl v roce 2007 ve Finsku. Přestože se na první pohled může zdát, že půjde o dojemnou a smutnou pohádku, opak je pravdou – pobaví se děti i dospělí diváci.

Vánoční dárky dříve a dnes

Dnešní děti by nejspíš s nadílkou od Ježíška, který nosil dárky i našim prababičkám a pradědům, moc spokojené nebyly. Kdepak drahé hračky nebo moderní oblečení, v minulosti se zvláště v chudých domácnostech museli kluci a holky mnohdy spokojit s červenými jablíčky nebo medovými perníky, případně pod stromečkem našli vyřezávané hračky ze dřeva. Mladé slečny často dostávaly barevné šátky a mládenci nějakou tu ozdobu, která měla symbolizovat štěstí a hojnost.

Dnes je nabídka zahrnující vánoční dárky opravdu přepestrá. Darovat svým blízkým můžete originální nebo praktický dárek na doma, do auta či na cesty, a velice oblíbené jsou i hobby dárky. Bohatý je také sortiment dětských hraček, a tak má Ježíšek opravdu z čeho vybírat. Konečně, děti mu svá přání mohou poslat přímo do jeho kanceláře na adresu Vánoční pošta, 362 62 Boží Dar.

Autor: Obchod s dárky