Vánoční zvyky – včera a dnes

1. 12. 2014

K Vánocům neodmyslitelně patří nejrůznější lidové zvyky a obyčeje. Zatímco některé zcela vymizely, jiné se dochovaly až do dnešních dnů. Připomeňme si lidové tradice z dob našich předků, možná nás budou inspirovat ke spokojenému prožití vánočních svátků, bez zbytečného shonu a stresu.   

Betlémská hvězdaNa příchod Vánoc se lidé těšili dlouhé týdny

Bolí vás hlava při pomyšlení na blížící se vánoční svátky? Nevíte, zda nejdřív uklidit byt, zabalit dárky nebo napéct cukroví? Naši předkové na to šli jinak! Na Vánoce se těšili dlouho předem a nevadilo jim, že peněz mají poskrovnu a pod stromečkem budou hlavně potřebné věci. Vánoční svátky se nesly ve znamení radosti a pocitu sounáležitosti v rodině, která se sešla pod rodnou střechou ke společným oslavám. Putování za vánoční hvězdou probíhalo v klidu a mělo své rituály, které se každým rokem opakovaly.

Pečlivá příprava štědrovečerní večeře

Tak jako v minulosti i dnes si každá paní domu dává velmi záležet na přípravě štědrovečerního menu. Na Štědrý den se v domácnostech už od rána vaří, peče a smaží. Za našich prababiček se ovšem podávala především čočka a hrách a připravovalo se až několik druhů polévek. Nechyběla mezi nimi bramboračka a rybí polévka, a hlavním chodem byl hlavně na venkově tradiční kuba z hub a česneku. Za zmínku stojí, že polévky lidé jedli pro sílu, čočka se vařila, aby bylo dostatek peněz, a masitý pokrm nebo ryba byly pro radost.

Jak to bylo se „zlatým prasátkem“

Zlaté prasátkoVěříte, že kdo se na Štědrý den postí, uvidí „zlaté prasátko“? Tento vánoční zvyk naši předkové opravdu dodržovali. Půst o slavnostním dni brali vážně a v některých rodinách zlatému prasátku trochu pomáhal tatínek nebo dědeček. Jak? Prasečí postavičku vyřezali ze dřeva a prosvítili na zeď, aby se prasátko krátce mihlo před udivenýma dětskýma očima. Traduje se, že občas o půstu místo prasátka „zaskakovalo“ i zlaté telátko, které se spouštělo po zlatavém laně u kostela.

Tradice zdobení vánočního stromečku

Zatímco dnes si bez nazdobené jedličky, smrčku nebo borovice Vánoce nedovedeme představit, dříve tomu bylo trochu jinak. V některých krajích vánoční stromeček považovali za německý zvyk a po starodávném způsobu zdobili jesle. Jinde donesl hospodář do místnosti stromeček až ve chvíli, kdy zazvonil zvonek. Na vánoční stromky se na venkově nejčastěji věšela jablíčka, sušené ovoce, perníčky i cukroví, ořechy nebo jen kostky cukru zabalené do barevných papírků. Pokud jde o proslulé ozdoby z foukaného skla nebo skleněných korálků, ty si na vánoční stromeček nejprve pořizovaly pouze bohaté rodiny ve městech.

Lodičky ze skořápek vlašských ořechů

Lodičky ze skořápekŠtědrý den zdaleka nekončí výbornou večeří. Jakmile se rozbalí dárky, v každé rodině se zabaví podle svého. Někde si společně zazpívají koledy, jinde si pustí pohádku v televizi nebo se vypraví na malou procházku. Dříve bylo nejoblíbenější štědrovečerní zábavou pouštění lodiček vyrobených z ořechových skořápek a oharku svíčky. V oblibě lidé měli také lití olova, které se vztahuje ke keltské magii vody.

Pokud se rozhodnete věštit pomocí lodiček, máme pro vás malý návod. Předně je důležité, aby si svoji lodičku každý zhotovil sám. V duchu si můžete položit pouze jednu otázku, a to právě ve chvíli, kdy se zapaluje svíčka a skořápka se pouští na vodu.

Co vám lodičky například prozradí?

  • Lodička zůstala u břehu – nečekají vás žádné zásadní změny.
  • Lodička se ihned potopí – vaše snaha zlepšit situaci bude marná.
  • Lodičky plující při sobě – rozvine se láska, přátelství nebo obchodní spolupráce.
  • Lodička uprostřed ostatních – její majitel potřebuje ochranu druhých.
  • Lodička se točí v kruhu – to značí nerozhodnost a přešlapování na místě.

Především se jedná o tajuplnou zábavu, ale i tak vám přejeme jen samé pozitivní zprávy!

Autor: Obchod s dárky