Víno – dárek pro zdraví?

5. 12. 2014

VínoDarovat láhev kvalitního vína se hodí nejen milovníkům a znalcům tohoto oblíbeného nápoje. Víno je skvělým vánočním nebo firemním dárkem a k lahvince můžete přidat i dárkové sady se sommelierskými potřebami. Výborného červeného nebo bílého vína se každý z nás v příjemné společnosti s chutí a rád napije. Pokud vás zajímá, zda může mít víno příznivé účinky na lidský organismus, přečtěte si následující článek.

Víno a léčitelství

Při pití mírného množství vína můžeme počítat s jeho blahodárnými účinky na naše zdraví. Vždyť léčivá hodnota vinné révy byla známá už před tisíciletími. Starodávné recepty dokazují, že už ve starověku bylo víno doporučováno například k dezinfekci ran nebo snížení tělesné teploty. V historii můžeme najít i mnohé odkazy na duševní opojení a chuťový zážitek plynoucí z vína. Lahodný nápoj opěvovali básníci, hudebníci i gurmáni. Tekuté révě je vzdáván hold i v populárním českém filmu Noc na Karlštejně (1973), který patří ke zlatému fondu naši kinematografie.

Víno jako zdraví prospěšný dárek

Pokud jdete na oslavu narozenin a jubilant miluje víno, ale vy nevíte, jaké značce dává přednost, volte originální dárky pro vinaře. Také můžete pozvané hosty oslnit svými znalostmi na téma pozitivní vliv vína na lidský organismus. Stačí se inspirovat moudrostí našich předků. Věděli jste třeba, že mírnou konzumací vína se lidé dříve chránili před střevním onemocněním a víno užívali i při nachlazení a tišení bolesti? Dále se můžeme dočíst, že pro osvěžení ředili víno vodou a k léčebným účinkům do něj přidávali byliny, koření, med či jiné příměsi.

K čemu jsou dobré listy révy nebo nezralé hrozny

Naše prababičky uměly v kuchyni i léčitelství dokonale využívat veškeré plody, které se urodily. To platí také o vinné révě. Její listy se používaly hlavně k zástavě krvácení nebo na kožní záněty. Zatímco nezralé hrozny sloužily k léčení bolesti v krku, ty sušené (známě jako hrozinky) léčily nechutenství nebo zácpu. V lidovém léčitelství se víno používá dodnes, připravit si můžete například účinný obklad na bolest hlavy. Potřebovat budete 10 g kořene kozlíku, který vaříte asi deset minut v 1,5 dcl bílého vína. Poté tekutinu scedíte a máčíte v ní obklady, které se přikládají na čelo.

Autor: Obchod s dárky