Vláčky baví děti už po několik generací

9. 10. 2015

Svět železnice fascinuje malé i větší děti. Pokud je pro vaše ratolesti návštěva nádraží oblíbeným cílem nedělních procházek, pořiďte jim do pokojíku zábavnou dřevěnou vláčkodráhu. Díky ní se stanou staviteli trati, výpravčími i strojvedoucími. Ostatně, hra s lokomotivami a vagónky bavila už naše pradědečky. A vláčky jsou často i hlavními hrdiny pohádek nebo kreslených filmů. Vydejte se s námi za mašinkami, které si to sviští po kolejích už tolik let, i když jen při dětské hře.      

Jede vláček kolejáček…

To bylo slávy, když v 19. století začaly u nás jezdit první vlaky tažené parní lokomotivou. Průmyslová revoluce tehdy s sebou přinesla úžasné vynálezy a podstatně zasáhla i do výroby hraček pro děti. Tehdejší kluci a holky chtěli mít ve svých pokojících všechno, co odráželo reálný svět. Bohatší rodiče si mohli dovolit pořídit svým potomkům například miniaturní parní stroje, autíčka a také vláčky. Okouzlující plechové lokomotivy na klíček můžete vidět v muzeích nebo na zajímavých výstavách, které se čas od času konají. I tyto „zasloužilé“ mašinky si to uháněly po trati, ačkoliv mohly jezdit jen po kolejích ve tvaru kruhu nebo oválu.

Vláčkodráha

Kolejnice a vláčky poctivě vyřezané ze dřeva

Přestože dřevěné hračky měly občas silnou konkurenci v plechových, a později i plastových hračkách, vždycky se dokázaly vrátit na výsluní. Třeba jako dřevěné mašinky a vagónky, které jsou dodnes součástí dětských pokojíků. Hitem mezi moderními hračkami pro malé milovníky železnice je stavebnice dřevěná vláčkodráha, kterou pořídíte v základní sestavě a postupně ji můžete rozšiřovat o další příslušenství a náhradní doplňky. Děti si tak mohou sestavit vlastní varianty různých tras, které vedou krajinou s domky, stromy i lidskými postavičkami. Pokud si váš malý syn místo vláčků raději hraje s autíčky, potěšte ho jinou kreativní stavebnicí, jako je dřevěná autíčkodráha. Nebo děti může bavit obojí, vláčky i auta.

Kouzelná země mašinek

Dnešní kluci a holky milují pohádkové hrdiny, které znají z obrázkových knížek nebo z televizní obrazovky. K oblíbeným dětským hrdinům patří dokonce i stroje, včetně lokomotiv a vagónků. Možná vašim dětem učarovala Mašinka Tomáš z populárního animovaného seriálu (1984) nebo se rády kouknou na Pohádky o mašinkách (1987), které pro ně vysílá Večerníček. Napínavý děj je zavede na Smíchovské nádraží v Praze, kde bydlí neposlušná mašinka, pracuje přísný přednosta stanice a čaruje kouzelník Zababa. Pěkný večerníčkovský seriál bude určitě děti inspirovat k báječné hře s jejich vláčky.    

Jeden z příběhů si můžete spolu s dětmi připomenout v následující video ukázce.

https://www.youtube.com/watch?v=bjcrHN3M3K0

Autor: Obchod s dárky