Vychutnejte si krásy podzimní přírody

24. 9. 2016

Ideální doba pro výlety na kole i pěší turistiku

Je vám líto, že čas prázdnin opět tak rychle utekl? Možná se letos vydaří babí léto, jedno z nejhezčích období celého roku, a vaše cesta za zážitky může pokračovat. Sport a turistika jsou aktivitami, pro něž není překážkou ani podzimní počasí, ať už je jakkoliv vrtkavé. Volné víkendy tak mohou patřit oblíbeným cyklovýletům nebo pěším túrám. Co si vzít s sebou, když máte v plánu delší vycházky, třeba i v horském terénu? Přibalte si do batohu praktickou pomůcku, jako je karta přežití. Je uložena v ochranném pouzdře a může se vám hodit v každé zapeklité situaci. Poslouží vám například coby ostrý nůž, pilka na dřevo nebo otvírák na konzervy a pivo.     

Hurá do lesa na houby

Někdy se houbařská sezona povede už v létě, jindy se těch pravých úlovků dočkáme až na podzim. Že s houbařením teprve začínáte a hodilo by se vám pár ověřených rad? Zkušení houbaři doporučují chodit za úlovky spíše do jehličnatých lesů s vyšší vlhkostí a raději si přivstat, protože po ránu je v lese nižší teplota a plodnice ještě nejsou zapařené. Igelitovou tašku nebo sáček nechte rozhodně doma, lepší je košík nebo kompletní houbařský set, který obsahuje vše potřebné ke sběru hub. Nejdůležitější pomůckou každého houbaře je šikovný houbařský nožík se štětečkem, který lze pohodlně připnout na opasek kalhot. S pořádnou dávkou štěstí si pak domů odnesete bohatý úlovek a můžete si pochutnat třeba na smaženici nebo houbovém guláši.

houby

Podzim si oblíbili i milovníci rybaření  

Pokud sami rybaříte, určitě víte, že rybáři mají jednu skvělou výsadu. Při lovu ryb je totiž možné soustředěně vnímat přírodu kolem sebe a být alespoň na chvíli její součástí. Kdo pravidelně rybaří, musí mít především správnou rybářskou výbavu. Někteří pánové si k vodě berou i něco tekutého na posilněnou – v chladnějších měsících se hodí placatka s nápojem pro zahřátí. Sledování splávku pak lépe ubíhá! Pokud sami aktivně nerybaříte, můžete si během podzimu dopřát pěkný divácký zážitek, jakým je výlov rybníku. Podzimní vypouštění rybníků doprovází nejen sítě plné ryb, ale i vůně grogu či svařeného vína a také ukázky rybářského řemesla.  

Do lesa na čekanou

Máte i vy v rodině alespoň jednoho milovníka pochůzek po lesích, lovu a zvěře? Myslivci mají rádi přírodu a jsou schopni vnímat její krásy ve všech ročních obdobích, včetně sychravého podzimu. Ostatně, člověk ani nemusí být nimrodem, aby ho v podzimních dnech dokázal uchvátit hlahol lesních rohů nesoucí se nad provlhlými lesy. Pokud hledáte dárek pro příznivce myslivosti, doporučujeme pořídit třeba praktický dalekohled, a hodit se bude i spolehlivá svítilna.

 

Víte, že…

1. Mít za koníčka myslivost neobnáší jen chodit s „flintou“ přes rameno, čekat v noci na posedu a získávat lovecké trofeje.

2. Prací myslivce je i pěstování plodin pro zimní přikrmování zvěře, pomoc při obnově lesa, úklid odpadků v přírodě apod.

3. Myslivecká uniforma sluší i ženám – především zakládají chovné stanice loveckých psů a věnují se jejich výcviku pro využití v honitbě. 

4. K myslivosti patří i lovectví – a přiznejme si, že na zvěřinové hody se těší nejen vášniví nimrodi. 

Autor: Obchod s dárky